Advertisement

Kurtarma paketlerine karşı oy kullanılan Finlandiya'da Euro'ya şüpheci yaklaşan blok ile Avrupa yandaşı Ulusal Koalisyon birlikte bir hükümet kuracak

Finlandiya'da bu haftasonu gerçekleştirilen seçimlerde sandıktan kurtarma paketi karşıtlığı çıktı. Euro'ya şüpheyle yaklaşan blok "Gerçek Finler" grubunun lideri Timo Soini, İskandinavya'daki vergi mükelleflerinin Yunanistan ve İrlanda'nın kurtarma paketlerine yardım etmesine destek vermedi. Finlandiya Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Gerçek Finler, yüzde 19 olan oylarını artırdı ve oy çoğunluğunu elde etti.

Finlandiya Başbakanı Mari Kiviniemi'nin Merkez Partisi yüzde 15.8; Yunanistan ve İrlanda'nın kurtarılmasına karşı çıkan Sosyal Demokratlar da yüzde 19.1 oy aldı. Kiviniemi, büyük yenilgisinin ardından muhalefet liderliği yapmaya hazırlanıyor.

Helsinki Üniversitesi'nin siyaset bilimi profesörlerinden Tuomo Martikainen, Avrupa'daki durum göz önüne alındığında, sonucun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Portekiz'in kurtarma paketine başvurmasının 11 gün sonrasında gelen seçim sonuçları, Avrupa'nın krizle mücadele yöntemlerini de tehdit edebilir.

Barclays Capital'in ekonomistlerinden Frank Engels, 14 Nisan'da yaptığı açıklamasında AAA notu bulunan Finlandiya'nın desteğini çekmesi hâlinde, Avrupa'nın durumunun zorlaşacağına dikkat çekti. Bölgede atılacak her adımın 17 üye ülkenin de desteğine ihtiyacı var.

Martikainen, Finlandiya Hükümeti'nin kurtarma paketinin yeniden tartışılmasını talep edeceğini, aksi takdirde bloke edilmesi için çalışacağını söyledi.