TVRadyo

Kaddafi'nin ordusu çekilirken geride "hasar" bıraktı

Kaddafi

Libya'da hükümet birliklerinin Misrata kentinden çekilirken 15 kişi ölürken, çatışmalarda küçük çocukların da tecavüze uğradığı belirtildi

24 Nisan 2011 Pazar, 11:00 Güncelleme: 24 Nisan 2011 Pazar, 11:00

Misrata'daki çatışmalara ilişkin konuşan Libyalı Muhaliflerin sözcülerinden Abdül Basset Ebu Mezerik, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin çekilme hattında kurdukları pusularda 15 kişinin şehit olduğunu, 31 kişinin yaralandığını öğrendik'' dedi.

Ebu Mezerik, Kaddafi'ye bağlı askerlerin Misrata'dan çekilirken ayrıca insanlara ve otomobillere bubi tuzakları kurdukları ''kirli yöntemlere'' başvurduklarını söyledi.

Kaddafi yönetiminin, ordu birliklerinin kenti terk edeceğini açıklamasından kısa süre sonra Libya'daki muhalefetin sözcüsü, Misrata kentinin artık ''özgür'' olduğunu bildirmişti.

Çatışmalar küçük çocukların hayatlarını da vuruyor

Bu arada, Libya'nın hükümet güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmalar sırasında küçük çocukların cinsel saldırıya uğradığı belirtildi.

Save The Children adlı örgüt, muhaliflerin elindeki Bingazi kentinde altı geçici kamptaki 300 kadar çocukla yapılan görüşmede, son dört haftada Ras Lanuf, Ecdebiye ve Misrata'ta tecavüz ve öldürme olaylarını olduğunun anlatıldığını söyledi.

Örgütten Michael Mahrt, ailelerin ve çocukların, saldırıları askerlerin yaptıklarını söylediklerini bildirdi ancak hangi tarafın askerleri olduğu konusunda bilgi verilmedi.

Çatışmalardan kaçanlar arasında bulunan 10'lu yaşlardaki 4-5 kızın kaçırıldığı, 4 gün rehin tutulduğu ve bu esnada tecavüze uğradığı belirtildi. Ecdebiye'deki bir başka olayda da 8 yaşındaki bir kızın 10 yaşındaki kız kardeşi ve diğer çocukların önünde cinsel saldırıya uğradığı anlatıldı.

Bazı çocuklar da babalarının öldürüldüğüne, annelerinin tecavüze uğradığına şahit olduktan sonra kendilerinin de dövüldüğünü anlattı.

DIŞİŞLERİ BAKANI TUNUS'TA

Libya Dışişleri Bakanı Abdülati El Ubeydi'nin sınırdan Tunus'a geçtiği bildirildi.

Tunus'un resmi TAP ajansı, bakanın sınırdan geçtikten sonra havalimanına doğru yol aldığını bildirdi. Ajans, Ubeydi'nin Kıbrıs'a gittiğinin tahmin edildiğini belirtti.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.263 -3,38
USD/TRY 6,0205 -5,19
EUR/TRY 6,8366 -5,21
EUR/USD 1,1345 0,01
FAİZ 28,27 5,68
ALTIN/ONS 1.177,00 -1,43
BRENT 70,90 -2,15
Yukarı