TVRadyo

Karsan: İhaleyi kazanırsam montajı Brooklyn'de yapabilirim

Karsan: İhaleyi kazanırsam montajı Brooklyn

New York taksi ihalesinde finale kalan Karsan, ihaleyi kazanmaları durumunda araçların montajını Brooklyn'de yapabileceklerini belirtti

26 Nisan 2011 Salı, 10:49 Güncelleme: 26 Nisan 2011 Salı, 10:49

New York taksi ihalesinde finale kalan Türk otomotiv üreticisi Karsan, ihaleyi kendilerinin kazanmaları durumunda araçların montajını Brooklyn'de yapabileceklerini belirtti.

New York Daily News gazetesinin haberine göre, Karsan Amerika'nın Başkanı William Wachtel geçen ay ihalede son kararı verecek olan Taksi ve Limuzin Komisyonu Başkanı David Yassky'ye mektup yazdı.

Wachtel bir kopyasını Brooklyn Borough Başkanı Marty Markowitz'e de gönderdiği mektupta, Karsan'ın ihaleyi kazanması halinde üretimin bir bölümünü Güney Brooklyn'in liman bölgesinde kurulacak montaj tesisinde yapacağını ifade ederek, bu şekilde yüzlerce kişiyi istihdam sağlanacağını vurguladı.

''New York kenti 1960'larda ABD'nin imalat merkeziydi. O tarihten bu yana hatırladığım hiçbir sanayi projesi olmadı'' diyen Watchel, montaj tesisinin yılda yaklaşık 10 bin araç araç üretebileceğini de kaydetti.

Taksi ve Limuzin Komisyonu sözcüsü yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan şirketin çok yakında açıklanacağını bildirdi.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum daha önce yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanmaları halinde, üretimin bir bölümünü Brooklyn'de kuracakları tesiste yapmayı düşündüklerini, bunun için liman bölgesinde yer bulduklarını söylemişti.

''Geleceğin Taksisi'' ihalesinde Nissan ve Ford'la birlikte finale kalan Karsan, şu anda kentte kullanılan 16 değişik taksi modelinin yerini alacak yeni bir taksi modeli için yarışıyor.

Karsan, ihaleyi kazanması durumunda 10 yıl boyunca yaklaşık değerinin 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen bir anlaşmaya imza atacak. Anlaşmanın bu yılın sonunda imzalanması bekleniyor.

Karsan'ın ''Geleceğin Taksisi'' konsepti, tamamen camla kaplı, turistlerin New York caddelerini keyifle seyredebileceği bir model olarak tasarlandı. Araç, birçok teknolojik özellikleri içinde barındırıyor. Çevreci (sıkıştırılmış doğalgaz) motorla donatılan araçta, engelli yolcuların rahat inip binmeleri için elektronik rampa da bulunuyor. Yolculara, takside internete girebilme olanağı sağlanırken, taksi sahibi ise araç üzerinde yer alan ekranlara reklam alabilecek. Taksinin, önümüzdeki dönemde elektrikli motorla da donatılacağı ifade ediliyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 88.735 1,83
USD/TRY 6,0327 3,40
EUR/TRY 6,9208 4,17
EUR/USD 1,1440 0,55
FAİZ 24,61 -11,32
ALTIN/ONS 1.184,44 0,88
BRENT 71,78 0,49
Yukarı