Advertisement

Tüketici Güveninin ABD'de geçtiğimiz ay artış kaydettiğini gösteren raporun sonrasında Asya'daki ihracatçı şirketlerin görünümü düzeldi, MSCI Asya Pasifik Endeksi 2 ayın en yüksek seviyesinden kapanmaya yöneldi.

Asya'nın en büyük çip ve cep telefonu üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 3 değerlendi. Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 6.2 yükseldi. Avustralya'nın 1 numaralı enerji şirketi Origin Energy Ltd. yüzde 3.6 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükselişle 138.94 puandan işlem gördü. Endeks geçtiğimiz hafta Apple gibi dev şirketlerin olumlu kâr rakamları sayesinde yüzde 2.2 artış kaydetmişti.

ABD ekonomisindeki toparlanma sinyalleri ve kuvvetli şirket kazançlarına dikkat çeken Tokyo'daki SMBC Nikko Securities'in yöneticilerinden Hiroichi Nishi, birçok fabrikanın da yeniden üretime başladığını ve bunun hisselere yansıdığını belirtti.

Japon Nikkei 225 Endeksi, ticaret bakanının ülkedeki depremin ardından kapanan fabrikaların yüzde 60'ının yeniden üretime başladığını söylemesinin ardından yüzde 1.3 değerlendi. Japonya'nın kredi notunun görünümü bugün Standard&Poor's tarafından negatife çevirildi.