Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısının ardından faizlerin bir süre daha düşük tutulacağının sinyalini vermesi bekleniyor. Bunun üzerine bölgeye ilgi sürdü; Asya paraları güçlendi.

Malezya ringgiti, ülkenin merkez bankasının da Çin, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Endonezya, Tayland ve Filipinler'in ardından faiz artıracağına ilişkin spekülasyon üzerine 13 yılın en yüksek seviyesine çıktı. ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin parası karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi, Ağustos 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Güney Kore wonu, dolar karşısında yüzde 0.6 değerlenerek 1,079.50'ye; Tayvan doları ise yüzde 0.4 kazançla 28.834'den işlem gördü. Singapur doları ve Malezya ringgiti ise yüzde 0.3'er değer kazandı ve sırasıyla ABD doları karşısında 1.2306 ve 2.9785'e yükseldi. Yuan da yüzde 0.21 güçlenerek 6.5153'e çıktı.

Piyasaların Fed'den ılımlı açıklamalar beklemesinin doları aşağıda tuttuğuna dikkat çeken Bangkok Bank Plc.'nin Döviz traderlarından Norawit Suparinayok, Asya'da ekonomilerdeki güçlenmenin etkisiyle enflasyonist baskıların arttığını söyledi. Suparinayok, bu sebeple faizlerin yükseldiğini ifade etti.

Hindistan ve Endonezya'da gösterge faizleri yüzde 6.75'te; Çin'de ise yüzde 6.31'de seyrediyor. Bu oran Japonya'da ise yüzde 0.25'in altında.