Advertisement

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Başkanlığı için aday olan 6 kişiden biri olan Franz Fischler, emtia fiyatlarındaki spekülasyonun gıda fiyatlarını daha da yükseltebileceğini belirtti.

Eski Avrupa Birliği Tarım Komisyonu üyesi olan Fischler, Washington'daki bir röportajında gıda fiyatlarına değindi. Fischler, "Yatırımcıların sermayesi piyasalara akarken, spekülatörlerin gıda fiyatlarındaki yükselişleri daha da artırabilmek gibi bir gücü var" dedi.

Zürih merkezli Resilience AG'de fon yöneticisi olan Wiliiam Adams'a göre küresel gıda fiyatları et ve tahıllar öncülüğünde bu yıl yüzde 4.4 artarak rekor seviyeye çıkabilir. Adams'a göre bu durum, ABD ve Çin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkede enflasyonun yükselmesine neden oluyor.

Yüksek gıda fiyatları Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki ayaklanmaların başlamasında önemli bir etken olmuş, isyanlar Tunus ve Mısır Devlet Başkanları'nın istifasıyla sonuçlanmıştı.

Dünya Bankası, 16 Nisan'da yaptığı açıklamada yüksek fiyatların geçtiğimiz yıl 44 milyon insanı yoksulluğa sürüklediğini belirtmiş ve BM Gıda Endeksi'nin yüzde 10 daha yükselmesi durumunda 10 milyon insanın daha yoksulluk sınırına gelebileceğine dair uyarıda bulunmuştu.