Advertisement

Bloomberg HT'de Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran ile Kerim Karakaya'nın sorularını yanıtlayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, munzam karşılıklardaki artışın bankaya maliyetinin 11 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Yılbaşında yapılan bütçeyi hükümetin hedeflerine göre revize ettiklerini belirten Çağlar, bu yıl kâr kaybı yaşayabileceklerini belirtti. Kredi-mevduatta hedeflerine ulaştıklarını söyleyen Genel Müdür, kârlılıkta ise hedeflerin uzağında olduklarını dile getirdi.

"MUNZAM ARTIŞIYLA BANKANIN KÂRI YÜZDE 25 AZALABİLİR"

Çağlar, munzam karşılıklardaki artışlar nedeniyle bankanın kârının bu yıl yüzde 25 azalabileceğini söyledi. Sektörde kredi genişlemesinin yıl başından bu yana yüzde 6 düzeyinde olduğunu ifade eden Çağlar genişlemenin yıl sonunda %25'i bulacağını söyledi.

"BÜYÜK ŞİRKETLERİN FONLAMA İÇİN YABANCI BANKALARA YÖNELME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Alınan tedbirlerin bankaların bilançolarına farklı stres yüklediğini belirten Çağlar, düşük getirili büyük volüm yapılacak işlerden çıkıldığını ve KOBİ'lere doğru kayıldığını gözlemlediklerini söyledi. Çağlar, bir başka tehlikenin de büyük şirketlerin fonlama için yabancı bankalara yönelme ihtimali olduğunu belirtti.

"ENFLASYON ARTARSA MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMINI GÜNDEME GETİREBİLİR"

Merkez Bankası'nın uygulamasını değerlendiren Çağlar, "Bankanın uygulaması doğru yapılıyor çünkü bugünkü likidite sıkışıklığına bakarak bu süreç yanlıştır diyemeyiz" dedi. Çağlar, zorunlu karşılıklardaki artışın devam edip etmeyeceğine dair soruyu ise, "İlave tedbirler için gidişata bakmak lazım. Enflasyon artmaya başlayınca Merkez Bankası politika faizlerini gündeme getirebilir. Belki önümüzdeki dönemde sadece munzamda değil, politika faizleriyle diğer tedbirlere de gitmek gerekir" şeklinde yanıtladı.  

"Cari açık sorununu sadece munzam karşılıkların üzerine yıkmamak gerekiyor" diyen Çağlar, önümüzdeki dönemle ilgili olarak ise "bütüncül önlemler yerine tedbirlere ihtiyaç duyulan bir döneme giriyoruz" dedi.

"İSTANBUL'A TAŞINIRKEN YEPYENİ BİR ZİRAAT BANKASI HEDEFLİYORUZ"

Bankanın 2015 yılında İstanbul'a taşınma konusuna da değinen Çağlar, "Bu taşınma yalnızca fiziki yer değiştirme değil. Önümüzdeki süreçte bizden iyi bankaların iyi yönlerini alıp yeni bir Ziraat Bankası oluşturmak istiyoruz" dedi. Bölge ülkelerde banka satın almayı planladıklarını belirten Genel Müdür,  Çin Ziraat Bankası ile işbirliği yapmak istediklerinin altını çizdi.