Advertisement

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs müzakereleri kapsamında Lefkoşa ara bölgede yaptığı görüşme sona erdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmeden sonra, makamına dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün iç güvenlik ve tarafların uluslararası alanda yaptığı anlaşmaların kayda geçirilmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Bu konularda yakınlaşmalar olduğunu ifade eden Eroğlu, liderlerin 5 Mayıs Perşembe günü bir araya gelerek aynı konuları ele almayı sürdüreceğini kaydetti.

Liderlerin özel temsilcilerinin de bu hafta ve gelecek hafta görüşeceklerini belirten Eroğlu, tarafların bu konulardaki önerilerini sonuçlandıracağına inandığını söyledi.

Lefke kapısının açılması konusunu da gündeme getirdiklerini aktaran Eroğlu, sınır kapılarının açılması konusunda çalışacak Türk ve Rumlardan oluşan bir komite kurulduğunu anımsatarak, bu komitelerin çalışması konusunda özet bilgi aktardıklarını kaydetti.

Kıbrıs Rum kesiminde 22 Mayıs'ta genel seçim yapılacağına işaret eden Eroğlu, bazı yorumların yanlış anlaşılmasını seçim atmosferinin yarattığı havaya bağladığını belirterek, bu günlerde fazla yorum yapmak istemediğini söyledi.

Eroğlu bir soru üzerine, görüşmede, Rum ordusunun sınırlara yığınak yapacağı ve Hristofyas'ın Rum ordusuyla ilgili sözlerinin de gündeme geldiğini belirterek, Hristofyas'ın bu konuda hassasiyet gösterdiğini ve Türk tarafında tepki çeken bu sözleri ''söylemediğini'' belirttiğini aktardı. Eroğlu, bu konuları Rum tarafındaki seçimlerden sonra daha rahat tartışacaklarını kaydetti.

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un, ''Kilise'nin bir ulusal liderlik misyonu vardır, bu misyonunu sürdürmeye devam edecek'' yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine Eroğlu, KKTC ve Kıbrıs Rum kesimindeki laiklik anlayışının farklı olduğuna işaret ederek, ''Başpiskopos'un ülkenin lideri olduğunu söylemesinin laiklikle bağdaşmayacağını; kilisenin ancak din görevlilerin lideri olacağını, halkın lideri olamayacağını'' söyledi.