Advertisement

Avrupa Borsaları açılışındaki kayıplarını telafi ederek, beşinci gününde de yükselmeye devam etti. Teknoloji ve otomomil hisselerinin öncülüğünde yükselen borsalar, Ericsson ve Volkswagen gibi önde gelen şirketlerin olumlu bilanço rakamlarından yararlandı. Asya'daki hisseler ve ABD'deki endeks vadelileri de bugünü kazançlı geçirdi.

Dünyanın en büyük cep telefonu şirketi Ericsson, şirketin kârlarının ilk çeyrekte 3 katına çıkmasıyla yüzde 9.3 değerlendi. Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen da yüzde 4.3 yükseldi. Porsche SE, şirketin otomobil üretim biriminden gelen olumlu kazanç rakamlarının ardından yüzde 6 oranında prim yaptı. Dünyanın 2 numaralı tır üreticisi Volvo da sektörün yıllık satış tahminini yükseltmesinin ardından yüzde 2.5 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 kazançla 282.64 pyana yükseldi. Endeks bu yıl 16 Mart'taki düşük seviyesinden yüzde 7.8 artış kaydetti. Şirket kârlarının iyimser beklentileri artırması, endeksin yükselişinde etkili  oldu. Stoxx Europe 600'de kote olmuş ve bilançosunu açıklayan 58 şirketin yüzde 64'ü beklenenin üzerinde kâr açıkladı.

Kazançlı sezondan ötürü memnuniyeti ifade eden Octopus Investment Ltd.'ın yatırım müdürü Lothar Mentel, ilk çeyreğin iyi geçmiş olduğunu aktardı.

Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki vadeliler endeksi, dün Haziran 2008'den bu yana en yükseğe tırmanmasının ardından bugün de yüzde 0.3 değer kazandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 0.1 yükseldi.