Advertisement

ABD'de endeks vadeli kontratları, Fed'in bugün para politikası konusundaki açıklaması öncesi yükseldi ve bu hareket, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin New York seansı açıldığında, dün ulaştığı son 3 yılın zirvesini daha da ileri taşıyabileceğini işaret ediyor.

Johnson & Johnson, Synthes Inc.'yi 21.3 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından, Almanya'daki işlemlerde yükseldi. General Dynamics Corp., ilk çeyrak karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yükseldi. Chip üreticisi Broadcom Corp., gelir tahmininin beklentilerin altında kalması sonucu düştü.

Haziran vadeli S&P 500 kontratı yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 12:12'de ,345.5 puana çıktı. Endeks dün, 3M Co. ve Ford Motor Co. gibi şirketlerin iyi kar açıklamasına bağlı olarak Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Dow Jones endeks kontratı yüzde 0.3 yükselirken, Nasdaq-100 kontratı yüzde 0.6'lık bir ralli gerçekleştirdi.

Ashburton Ltd.'den fon yöneticisi Nick Skiming, "ABD şirket karları, 2011'de yıllık bazda yüzde 16.7 ile büyümeye devam etmelerinin beklenmesi ile birlikte, güçlü çıkmaya devam ediyor" dedi ve "Fed'in piyasalara güven vermek için, önümüzdeki aylarda, şefaf iletişim politikası konusunda önemli adımlar atacağına da inanıyoruz" şeklinde görüş bilidirdi.

İki günlük Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bugün sona erecek. Bu toplantıda Fed'in rekor teşvik tedbirlerinden muhtemelen, 'sıfıra yakın faizin "uzunca bir süre" devam edeceği' şeklindeki söyleminden vazgeçerek, çekilmeye hazırlanması bekleniyor.