Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, küresel genişlemenşn talebi artıracağı spekülasyonları üzerine teknoloji hisselerine gelen alımların, Rusya, Hindistan ve Çin'deki düşüşleri aşmasının ardından, iki günlük düşüşn sonrası yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 artarak, New York saati ile 08:00'de 1,206.46 puana çıktı ve Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine yönlendi. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.1 yükselirken, MSCI Endeksindeki teknoloji grubu yüzde 1.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ve Hindistan'da Sensitive Endeksi'nin her ikisi de yüzde 0.5 düştü. Rusya'da Micex Endeksi yüzde 1.2 geriledi. Brezilya Bovespa endeks vadeli kontratı ise yüzde 0.2 geriledi.

Asya'nın en büyük chip, düz ekran ve mobil telefon üreticisi Samsung Electronics Co., dün ABD'de Tüketici Güveni endeksinin beklenenden dah aiyi çıkmasının ardından, teknoloji hisselerindeki çıkışlara öncülük etti. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Goldman Sachs Group Inc.'nin tavsiyesini yükseltmesi sonrası son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Rusya'da çelik üreticilerinin hisseleri, Bank of America Corp.'un not indirimi ile birlikte satışlarla karşılaşırken, Wipro Ltd.'nin kötü çıkan satışları Hindistan hisselerinin düşmesine öncülük etti. Emlak hisseleri ise Çin'de düşüşe neden oldu.

Seul'de Samsung Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Lim Chang Gue, "ABD'de tüketici talebinin arttığına inanmamız konusunda daha fazla belirtinin olması olumlu" dedi ve "Ancak halen daha sürdürülebilir işaretlere ihtiyacımız var" şeklinde görüş bildirdi.