Advertisement

ABD hazine tahvilleri, Fed'in bugünkü faiz kararı ve sonrası yapacağı açıklama ve ABD Hazinesi'nin 35 milyar dolarlık 5 yıl vadeli tahvil ihalesi öncesi, üç günlük yükselişin ardından değer kaybetti.

Hisse senetlerindeki yükselişin güvenli liman niteliğindeki tahvillere olan ilgiyi azaltması ile gelen bu kayıplar, 10 yıl vadeli ABD hazine kağıdının faizinin son bir ayın en düşük seviyesinden yükselmesine neden oldu. Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugünkü Fed para politikası toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklama yapması bekleniyor. Dünyanın en büyük tahvil fonunu yöneten Pacific Investment Management Co., bilgilendirme raporunda, Fed'in tahvil alım programı boyunca hazine kağıtlarına yönelik talebi "yanıltıcı biçimde" yüksek tuttuğunu kaydetti.

Philadelphia'da Montgomery Scott LLC'nin şef sabit getirili menkul kıymet stratejisti Guy LeBas, "Traderlar, bugünkü Fed toplantısı öncesi, belirsiliği de dikkate alarak, hazine kağıtlarında kar satışı yaptılar" dedi ve "Beş yıl vadeli tahvil ihalesinin daha zayıf çıkacağı beklentileri de tahvil satışlarına katkıda bulundu. Beş yıllık ihaleye para koymak için sıkıntılı bir zaman ve bu yüzden tahmin edilemez bir durum söz konusu" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD hazine kağıdının faizi 4 baz puan yükselerek, New York saati ile 08:44'te % 3.35'e çıktı. Şubat 2021'de vadesi dolacak % 3.625 faizli kağıdın fiyatı ise, 11/32 ya da 1,000 dolar nominal tutarlı beher kağıt için 3.44 dolar düşerek 102 9/32'ye indi.

Bloomberg'ün bankalar ve aracı kuruluşlar üzerinde yürüttüğü araştırmaya göre, 10 yıl vadeli hazine kağıdının faizinin yıl sonunda yüzde 3.91'e çıkması bekleniyor.