Advertisement

FED öncesi bekleme modunda olan piyasalarda olumlu seyir devam ediyor.
Avrupa Borsaları beklentileri aşan Volvo, Ericsson gibi karların etkisiyle ralliye devam ederken Almanya Dax Endeksi % 0.64 yükselişle 7.400 puanı da geçmiş durumda. Avrupa’nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi % 0.45 yükselirken bu pozitif modun Avrupa’nın gelişen piyasalarında sürmediği gözleniyor. Rusya MICEX Endeksi % 1.32 düşüş sergilerken Macaristan, Polonya gibi ülke borsaları da kırmızıda.

İMKB’nin de FED öncesinde bu olumsuz havadan az hacimli de olsa payını aldığı görülüyor. Banka ve Holding hisselerine gelen satışlara Türk Telekom gibi iletişim sektörü hisseleri de eşlik edince İMKB 100 Endeksi 773 puan kayıpla ve % 1.20’nin üstünde düşerek 67.800 desteğine çekilmiş durumda. Gösterge tahvil % 8.23 bileşiğe inerken TL ise Dolar’a karşı 1.5227 seviyesinde ve Sepet Kur 1.88’in hemen altında.

New York Borsası hisse senetleri, şirket karları ve dayanıklı tüketim malları verisi sonrası yukarıda açıldı ancak daha sonra enerji ve emtia hisselerindeki düşüşlerin öncülüğünde kazançlarını geri verdi.

Piyasalar, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bugün gerçekleşecek olan konuşmasına odaklandı. Bernanke, yaklaşık 45 dakika sürecek olan konuşmasında para politikalarının yanı sıra bütçe açığı ve bütçe limitiyle alakalı açıklamalarda bulunacak. Bernanke'nin açıklamalarında sürpriz bir karar çıkabileceğine dair beklentiyle konuşma sırasında trading hacminin yavaşlaması bekleniyor.

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü