Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke; Açık Piyasa Komitesi'nin iki günlük toplantısının ardından basının karşısına çıktı.

Fed'in teşvik programı için sıradışı araçlar deneyeceğini açıklayan Bernanke;  para poltikası için yeni yollar yarattıklarını vurguladı.

"Tahvil alım programının sonunda piyasalar maalesef etkilenecektir" diyen Bernanke; Fed'in düşük fazi oranlarını "genişletilmiş bir periyoda" yaymasının anlamının "birkaç toplantı daha olmadan " para politikasında sıkılaştırma olmayacağı anlamına geldiğini açıkladı. Bernake; esnetme politikasının efektif olduğunu söyledi.

Bernanke; "Uzun dönem enflasyonu %2.4 - 3 seviyelerinde beklediklerini" belirterek "durağan" olarak niteledi.

Fed'in yüksek seviyede uyumlu bir politika izlediğini söyleyen Bernanke; enflasyonun istikrarlı bir seviyeye geri döneceğini vurguladı.

Açık Piyasa Komitesi'nin toparlanmanın istikarlı olduğuna inandığını aktaran Bernanke; ilk çeyrekteki yavaşlamadan dolayı 2011 büyüme tahminini indirdiklerini söyledi.

Konut sektörünün hala baskı altında olduğunu belirten Bernanke; istihdam sektöründeki büyümenin ise çok yavaş kaldığını, işsizliğin savaş sonrası dönemden daha kötü durumda olduğunu söyledi.

Emtia fiyatlarındaki yükselmenin jeopolitik tabloya refleks gösterdiğini açıklayan Bernanke petrol ithalatının zaman içinde aşağı yönlü grafik izleyeceğini vurguladı.

Doların hala daha en değerli para birimlerinden biri olduğunu söyleyen Bernanke; toplantıdan çıkan talimatın doların izleyeceği yola yardımcı olacağını belirtti.

Açık Piyasa Komitesi'nin hat safhada şeffaf olduğunu söyleyen Bernanke; "Enformasyon dalgalanma riskini gölgede bırakacaktır" dedi.

-Fed: Ekonomik toparlanma "ılımlı" hızda devam ediyor

Açık Piyasa Komitesi Toplantısı'ndan öne çıkan en önemli not ekonomik toparlanmanın "ılımlı" hızda ilerlediği bilgisiydi.

600 milyar dolarlık tahvil alım programını haziran ayında sonlandıracağını açıklayan Fed, düşük faiz politikasını koruyacağını belirterek faiz oranlarını yüzde 0 - 0,25 seviyelerinde bıraktı.

Emtiaların enflasyona etkisinin kalıcı olmadığını vurgulayan politika yapıcılar iş piyasasının kademeli ilerleme kaydettiğini belirttiler.

ABD Merkez Bankası, "enerji sektörü ve diğer mallardaki fiyat artışının enflasyonu yukarı çekmesinin geçici bir durum olacağı ve uzun vadeli enflasyonun sabit kalacağı" öngörüsünde bulundu.

ABD Merkez Bankası Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, Başkan Ben Bernanke'nin basın toplantısından önce yazılı bir açıklama yayımlayarak, mevcut politikaların devamına olan bağlılığını teyit etti.

Açıklamada, emtia fiyatlarının geçen yazdan bu yana önemli ölçüde arttığı belirtilerek, küresel ham petrol tedarikine dair kaygıların, komitenin mart ayındaki toplantısından bu yana petrol fiyatlarındaki artışa etki ettiği bildirildi.

Enerji sektörü ve diğer mallardaki fiyat artışının enflasyonu yukarı çektiği, ancak bunun geçici bir durum olmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, yine de enflasyondaki değişim ve enflasyon beklentilerinin yakından izlendiği kaydedildi. Açıklamada, enflasyonun son aylardaki artışına rağmen, uzun vadeli enflasyonun sabit kalmasının beklendiği belirtildi.

Bir süre daha faiz oranlarının düşük tutularak ekonomiyi canlandırma çabalarına devam edileceği bildirilen açıklamada, ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla 600 milyar dolarlık tahvil alım programının daha önce planlandığı gibi haziran ayı sonuna kadar tamamlanacağı kaydedildi.

Ekonomik canlanmanın makul bir hızda ilerlemeye devam ettiği ve işgücü piyasası koşullarının aşamalı biçimde gelişme gösterdiği de ifade edilen açıklamada, konut sektöründeki zayıflıkların ise hala sürdüğüne işaret edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Nisan 2011 Çarşamba, 23:57 Misafir durmak yok yola devam yinede süprizlerle dolu bir sezon bekliyorum. emtia fiyatları ve dolar kuru gelişmekte olan ülkelere sıkıntı veriyor. ortadogu geriliminin yansımalarına karsılık tedbirler alınacak gibi görünüyor. zor bir piyasa ve sert dönemler bekliyor....