Advertisement

İki günlük toplantısının ardından kararını açıklayan Fed, faizleri değiştirmeyerek, oranların "uzunca bir süre" düşük kalacağı görüşünü yineledi. Açıklamada ekonomik toparlanmanın ılımlı bir hızda ilerlemeye devam ettiği ve işgücü piyasası koşullarının aşamalı biçimde gelişme gösterdiği de ifade edildi.

Fed, Haziran ayından sonraki politikaya ilişkin ise herhangi ipucu ya da bilgi vermezken, enflasyon konusunda da önceki ifadelerine bağlı kaldı. Enerji sektörü ve emtiadaki fiyat artışının enflasyonu yukarı çektiği, ancak bunun geçici bir durum olmasının beklendiği ifade edildi.

Fed, yine de enflasyondaki değişim ve enflasyon beklentilerinin yakından izlendiğinin altını çizdi. Bernanke'nin enflasyonun “geçici olmasının beklendiği” yönündeki açıklamalarına rağmen, Fed yetkilileri enflasyon beklentisini 2011 yılı için yüzde 2.1-2.8 aralığına yükselterek, uzun vadeli enflasyon hedefi olan yüzde 2'lik beklentiyi yukarı yönlü revize etmiş oldu. Bu oran daha önce yüzde 1.3 ila 1.7 olarak öngörülmüştü.

Konut sektöründeki zayıflıkların ise hala sürdüğüne işaret edildi.  Amerikan Merkez Bankası bir süre daha faiz oranlarının düşük tutularak ekonomiyi canlandırma çabalarına devam edileceği mesajını verdi.

Ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla 600 milyar dolarlık tahvil alım programının daha önce planlandığı gibi Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.

Amerikan Merkez Bankası, enflasyonun son aylardaki artışına rağmen, uzun vadeli sabit kalacağını öngördü.

TAHMİNLERDEKİ DİĞER DEĞİŞİKLİKLER

Fed, enflasyon beklentisinin yanısıra, işsizlik tahmini ve büyüme beklentilerini aşağı çekti. ABD Merkez Bankası işsizlik oranlarına ilişkin beklentisini yüzde 8.8-9 aralığından aşağı yönlü revize ederek, yüzde 8.4-8.7 olarak belirledi.

Banka, büyüme beklentisini ise yüzde 3.4-3.9 aralığından, yüzde 3.1-3.3 aralığına çekti.