Advertisement

Japonya'da Mart ayındaki şiddetli deprem ve tsunami sanayi üretimini adeta vurdu. Ülkede sanayi üretimi Mart ayında yüzde 15,3 ile rekor seviyede gerilerken, ekonomistlerin tahminlerinin oldukça altında kaldı.

Bloomberg'in beklentisi ise sanayi üretiminde yüzde 10,6 oranında düşüş olacağı yönündeydi.

Sanayi üretimindeki düşüş, merkez bankasına yapılan yeni bir teşvik paketi çağrılarını da artırdı.

Japonya'da sanayi üretimi aylık bazda yüzde 15.3 düşerken, ülkede hanehalkı harcamaları da yıllık bazda yüzde 8.5 geriledi.

Japonya'da dün açıklanan perakende satışlar da son 13 yılın en sert düşüşüne işaret etmişti.

Japonya'da Mart ayında işsizlik yüzde 4,6'da sabit kalırken, enflasyon ise aynı ay içinde yıllık bazda yüzde 0,1 ile yine düştü.

Standard&Poor's'un dünkü not görünümünün indirmesinin ardından, bugün açıklanan verilerin de olumsuz olması, Japonya Başbakanı Naoto Kan'ın bütçe açığı konusunda işini daha da zorlaştırıyor.

Japonya Merkez Bankası'nın bugün bankalar için acil durum kredisi çıkarmaya hazırlanıyor. Bakanlar kurulunun eski üyeleri ise hükümete tahvil alımı yapması konusunda baskı yapıyor.

Üretim ve ihracattaki düşüşün tüketici harcamalarını da vuracağını, bunun da teşvik paketi tartışmalarını artıracağını belirten Bank of America-Merrill Lynch'in baş ekonomisti Masayuki Kichikawa, "Japonya Merkez Bankası, yılın ortalarına doğru teşvik paketi çıkarmak zorunda kalacaktır" yorumunda bulundu.