Advertisement

Fed Başkanı Bernanke, Amerikan Merkez Bankası'nın 98 yıllık tarihinde düzenli basın toplantıları başlatan ilk Fed başkanı oldu. Ben Bernanke, faiz toplantısı sonrası  gazetecilerin sorularını yanıtladı..

Fed Başkanı, üçüncü bir parasal genişleme programı olmayacağı sinyalini vererek, "enflasyondaki yükseliş üçüncü parasal genişleme yok anlamına geliyor" dedi.

Bu aşamada üçüncü parasal genişlemenin fazla cazip gelmediğini de vurgulayan Bernanke, Fed'in politikalarını savunarak, "ekonominin canlanmasına yardım etme çabası çerçevesinde muazzam işler yaptık" dedi.

600 milyar dolarlık ikinci programın etkili ve finansal piyasalarda başarılı olduğunu, altını çizerek anlatırken, programın her derde deva bir program olmadığının farkında olduklarını ve Haziran'da sonlndırılacağını ifade etti.

Ekonomi güç kazanıncaya kadar para politikasını sıkılaştırmadan gelişmelerin izlenmeye devam edileceğini ve gerektiğinde önlemler alınacağını söyleyen Bernanke, sorular üzerine  Fed'in para politikasını ne zaman sıkılaştıracağını bilmediğini aktardı.

Bernanke, "itfa olan tahvillerin yerine yenilerinin satın alınmaması, parasal sıkılaştırmayı başlatacak" açıklamasını yaptı.

Enflasyona ilişkin duruşunu da değiştirmeyen Fed Başkanı, "enflasyondaki son yükselişin geçici olacağı ve emtia fiyatları gevşedikçe enflasyonun düşeceği öngörüsünde bulundu. Bernanke, .orta vadede enflasyon öngörüsünün ise istikrarlı olduğunu vurguladı.

Güçlü ve istikrarlı doların küresel ekonomi ve ABD için iyi olduğunu savunan Bernanke, " dolar için en iyisi güçlü ekonomi düşük enflasyon" mesajı verdi.

Petrol fiyatlarını yakından izlediklerini belirten Fed başkanı, bu konuda fazla yapacak şeyleri olmadığını ifade ederek kinayeli bir ifadeyle, Fed'in petrol yaratamayacağını söyledi.

Bernanke, S&P'nin açıklamasının ise politikacıları bütçe konusunda teşvik edebileceğini öngördü.