Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın ekonomiyi desteklemek için düşük faiz oranlarını sürdüreceği yönündeki açıklaması ve Asya'daki olumlu şirket kazançlarının etkisiyle Asya Borsaları değer kazandı.

Satışlarının yüzde 45'ini Kuzey Amerika'da gerçekleştiren Japon otomobil üreticisi Honda Motor, yüzde 2.6 yükseldi. Advantest yüzde 5.2 oranında prim yaptı. Dünyanın en büyük ikinci inşaat malzemeleri üreticisi Komatsu da yüzde 2.3 artış kaydetti. Computershare Ltd. ise Bank of New York Mellon Corp.'un hissedar hizmetlerini satın almasının ardından yüzde 7.6 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 139.59 puana yükseldi ve 21 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endeks, geçtiğimiz hafta da olumlu bilanço rakamlarının etkisiyle yüzde 2.2 prim yapmıştı.

Sidney'deki AMP Capital'ın stratejistlerinden Nader Naemi, düşük faiz-güçlü kazanç bileşiminin hisseler için olumlu olduğunu belirtti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 yükselişle 11 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırımcılar bugün Japonya'dan gelen Mart ayına ait sanayi üretimindeki sert düşüş verilerini de böylece gözardı etmiş oldu.