Advertisement

FED’in faizleri % 0 ile % 0.25 aralığında bırakmasının ardından gelen açıklamalar piyasaları hareketlendirdi. Ekonomiye ilişkin beklentilerini aşağı yönlü revize eden ve enflasyon beklentilerini ise yukarıya taşıyan FED, tahvil alım programının beklendiği gibi Haziran’dan önce bitmeyeceğini de ilan etti. Bundan sonra bonolardan dönecek ana paraların yine bu piyasalara yatırılacağını belirten kurul, böylece FED’in bilançosunun aynı kalacağını açıkladı.

FED’in kararının ardından gelen açıklama öncesinde % 0.2 düşüş gösteren S&P 500 Endeksi, açıklama sonrasında % 0.6 artıya geçti. Gelen mesajları net olarak alım sinyali şeklinde yorumlayan oyuncular, ‘Uzunca bir süre’ kalıbının korunmasını kendilerine destek yaptılar. Günü  % 0.62 yükselerek tamamlayan S & P Endeksi böylece 1.355 puanla son 3 yılın zirvesine çıkmış oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi ise günü % 0.76 prim yaparak 12.690 puandan tamamladı. Diğer yandan daha küçük ölçekli şirketlerden oluşan Russell 2000 Endeksi ise 858 puandan kapanarak tarihi rekorunu kırmış oldu. Küçük ölçekli şirketlerden oluşan endekslerin de rallide başı çekmesi risk iştahının ne kadar açık olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi % 3.33 seviyesindeyken Dolar Endeksi son 3 yılın en düşük düzeyine indi ve 73’teki desteğini kırdı. ABD vadelileri ise sabah saatlerinde S&P 500 vadeli kontratında % 0.20 yükseliş gösteriyor.

Bugün 50’den fazla şirketin bilanço açıklayacağı ABD’de öne çıkanlar ise Colgate Palmolive, Dow Chemical, Exxon, Microsoft, Motorola, Pepsi ve Procter & Gamble.

EMTİALARDA ÇIKIŞ VAR, ALTIN YİNE REKOR KIRDI

Dolar Endeksi’nin zayıflaması ve risk iştahının körüklenmesi emtialara alım getirirken gümüş, platin ve paladyum gibi değerli metaller yükselirken spot altın fiyatı ons başına 1.533 Dolar’la rekor kırdı. Büyük Merkez Bankaları’nın faizleri artırmaması ve ülkelerin yüksek borçluluk oranları altına olan talebi artırırken, henüz alevlenmeye başlayan enflasyon endişeleri de değerli metallere olan talebin yeni sebebi olarak görülüyor.

Risk iştahının artması, ekonomiye olan desteğin süreceği mesajının gelmesi ve MENA bölgesindeki gerginliklerin sürmesi ABD tipi ham petrolü varil başına 113.39 Dolar’a taşırken Brent tipi ham petrolün fiyatı ise varil başına 125.66 Dolar’a tırmandı. FED kararlarının ardından yükselen LME bakır fiyatı ise son günlerde yaşadığı düşüşü bir miktar geri almış oldu. Kahve, buğday ve mısır gibi tarımsal emtialarda da yükselişler yaşanıyor.

ASYA’DA GÖRÜNÜM KARIŞIK

Japonya Merkez Bankası (BOJ), FED’in gölgesinde kaldığı bu toplantısında faizleri 0’a yakın tutmaya devam etti. Uyguladığı ekstra tedbirleri de yerinde bırakan bankanın kararının ardından 81.73’teki Dolar / Yen paritesinde bir değişiklik olmazken % 1.21 yükselen Nikkei 225 Endeksi de seyrini korudu. Diğer yandan yabancı yatırımcıların ve kurumsal olmayan Çinli yatırımcıların işlem yapmasına olanak sağlayan Şanghay B tipi hisse senetlerinin işlem gördüğü Borsada sert düşüşler yaşanıyor. Hükümetin yeni vergiler getireceği korkusuyla % 4.1 gerileyen endeks son 5 ayın dibine inmiş oldu. Gelişen Asya borsalarında ise küçük çaplı realizasyonlar yaşanıyor.

AVRUPA İÇİN UZUN BİR GÜN OLACAK, GÖZLER PARİTEDE

Gerek FED toplantısı sonrası yorumun fiyatlanması, gerekse gelecek kâr rakamlarının ve verilerin bol olması Avrupa seansını bugün daha da uzun hale getirecek. Toplantıyı takiben 1.4882 noktasına yükselen Euro / Dolar paritesi gözünü 2009 Aralık ayı zirvesi olan 1.5150’ye dikmiş oldu. İlk direnç olarak bu seviyeyi takip eden teknik analistlerin destek noktaları ise 1.4650 bölgesi. Beklentileri aşan Deutsche Bank kârı ve beklentilere yakın gelen Bayer, Novo nordisk ve Sanofi Aventis gibi şirketleri takip eden yatırımcılar, günün devamında gelecek olan Shell, British American Tobacco ve Banco Santander gibi şirket bilançolarını da takip edecek.

İÇ PİYASADA AYRIŞMA KORKUSU SÜRÜYOR

Gösterge tahvil cephesinde güne tezgah üstünde dünkü alımlara devam ederek başlayan gösterge tahvil, açılışı % 8.21 bileşikten yaptı. TL ise Dolar’a karşı 1.5133 değerini alırken, Euro / TL 2.2459 ve Sepet Ku rise 1.8797 düzeyinde. Gelişmelerin ardından Türkiye’nin risk primi olarak da görülen CDS fiyatları 149’a geriledi ve % 2.46 düşüş gösterdi.

Asıl soru ise İMKB tarafında yaşanıyor. Dün, diğer Avrupa Gelişen Piyasaları gibi düşen İMKB 100 Bileşik Endeksi günü 67.800 desteğinde tamamladı. Bankalara gelen satışın bugün devam edip etmeyeceği beklenirken Bloomberg verilerine göre bugün bilanço açıklaması beklenen şirketler Bağfaş Bandırma Gübre Fabrikaları, EGE Gübre Sanayii, Ford Otosan ve Advansa Sasa Polyester Sanayi.

Gün boyu beklenen veriler ise şu şekilde:

- TÜİK 1.çeyrek turizm gelirlerini açıklayacak. (10:00)

- Almanya'da Nisan ayı işsizlik verileri açıklanacak. (10:55)

- ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak. (15:30)

- ABD'de Chicago FED ulusal aktivite endeksi açıklanacak. (15:30)

- ABD'de 1.çeyrek GSYH (öncü) açıklanacak 15:30 Önceki: 3.1%

- ABD'de Mart ayı tamamlanmamış konut satışları endeksi açıklanacak. (17:00)

- Mısır Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.

- PARSN, FONFK, NETAS, PKART, AEFES, AYEN, NUGYO, BAKAB'ın Genel Kurul toplantıları

TCMB enflasyon raporu açıklanacak. (10:00)

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü