Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın yüzde 0.0-0.25 aralığında rekor düşük seviyede seyreden faizlerini sabit bırakma kararının ardından yatırımcılar getirisi yüksek varlıklara yöneldi. Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde yükseldi.

Bölgede yen hariç en çok işlem gören 10 para birimi bu yıl hızlı ekonomik büyüme ve faiz artışlarının etkisiyle değerlendi. Çin, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Endonezya, Tayland ve Filipinler'deki merkez bankaları enflasyon önlemleri kapsamında faizleri artırırken, Malezya'daki merkez bankasının da faiz artışına gideceği yönündeki spekülasyon, ringgiti dolar karşısında 13 yılın zirvesine taşıdı.

Güney Kore wonu, dolar karşısında yüzde 0.7 değerlenerek 1,027.28'e yükselirken, Tayvan doları da yüzde 0.6 artışla 28.728'den işlem gördü. Malezya ringgiti dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek 2.964'e; Singapur doları da yüzde 0.5 artışla 1.2266'ya çıktı.

Fed'in teşvik paketinin sürdürüleceğine ilişkin açıklamalarının zayıf dolar trendini tetiklediğini belirten Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co.'nun Döviz biriminin genel müdürü Minori Shioiri, "Asya'daki merkez bankaları ise parasal sıkılaştırmaya gidiyor. Böylece sermaye de Asya ve diğer gelişen ülkelere akıyor" dedi.

Asya'daki gelişen ekonomilerin bu yıl yüzde 8.4 büyüme kaydetmesi bekleniyor.