Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de, hükümetin sermaye kazançlarını vergilendireceğine ilişkin spekülasyon, Çin'deki B tipi hisse senetlerini aşağı çekti. B tipi hisseler, 5. gününde de değer kaybederek, gösterge endeksi de 5 ayın en düşük seviyesine taşıdı.

Hisseleri ABD doları cinsinden işlem gören 53 şirketi kapsayan Şanghay SE B Tipi Hisse Senetleri Endeksi, yüzde 4.1 değer kaybederek 290.7 puana geriledi. Endeks böylece yüzde 7.8'e ulaşan 4 günlük kayıplarını genişletmiş oldu. Hong Kong doları cinsinden işlem gören hisselerin endeksi Shenzen B tipi hisseler endeksi ise yüzde 2.8 zararla 791.74'e düştü.

B tipi hisseler, dün hükümetin Döviz cinsinden  hisselerinin kazançlarının vergilendirileceği söylentilerinin artmasıyla aşağı yönlü bir seyir izledi. Söylenti, Shanghai Securities News gazetesinde de yer buldu. Bu arada hükümetin yuanın dolar karşısında daha hızlı değerlenmesine izin vereceği yönündeki spekülasyon da hisselerde satışlara sebep oldu.

Sermaye kazançlarının vergilendirileceği ve yuanın değerlenmesine ilişkin söylentilerin piyasalarda B tipi hisse senetlerini baskıladığına dikkat çeken Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticisi Wu Kan, bunun opak bir piyasa olmadığını, bu sebeple yatırımcıların söylentilere kolayca inanarak, ellerindeki hisseleri sattığını ifade etti.

Reuters'da bugün yer alan bir habere göre ise Çin, yakın zamanda sermaye kazançlarını vergilendirmeyi düşünmüyor.