Advertisement

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd., teknik göstergelerin doların aşırı satıldığına işaret ettiğini, bu sebeple Dolar Endeksi'nin 2 yılın en düşük seviyesinden sıçrama yapabileceğini söyledi.

Williams % R göstergesi haftalık bazda eksi 93.6359'u gösteriyor. Bazı traderların eksi 80 eşiğini aşan bu rakam, bir varlığın fiyatının çok hızlı düştüğünün, bu sebeple düzeltmeye gidebileceğinin sinyalini veriyor. Göstergenin 14 günlük RSI'ı (göreceli güç endeksi) 22.8'e gerileyerek, 14 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti. 30 seviyesinin altı, doların gerekenin üzerinde satış yaşadığına işaret ediyor.

Williams % R'nın neredeyse 100'ü göstermesinin, Dolar Endeksi'ndeki düşüşün sınırlarına yaklaşmış olduğu anlamına geldiğini belirten Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ'nin analistlerinden Teppei Ino, Dolar Endeksi'nde sıçrama beklendiğini söyledi.

InterContinentalExchange Inc.'in ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin parasını karşı doların hareketini izlemek için kullandığı Dolar Endeksi yüzde 0.5 düşüş kaydederek 72.942 puana geriledi. Endeks, gün içinde 72.871 seviyesinden Temmuz 2008'den bu yana en düşük düzeyini kaydetmişti.

Williams % R göstergesi, bir varlığın en son kapanış fiyatı ile en yüksek kapanışı arasındaki farkını, belli bir periyottaki fiyat aralığına göre hesaplıyor. 0'dan eksi 100'e kadar bir aralığı kapsayan skalada, 0 ve eksi 20 arası bir Dövizin satışının hızlı olduğunu, eksi 80 ile eksi 100 aralığı ise dövizin kayıplarının gerekenden fazla yaşandığını gösteriyor.