Advertisement

ABD ve gelişen piyasalarda olumlu ekonomik sinyallerin arttığına dikkat çeken Templeton Asset Management'ın yönetim kurulu başkanı Mark Mobius, dünya genelinde yükselişte olan hisselerin, Fed'in tahvil alımlarını herhangi bir zamanda durdurmasını atlatabilecek güçte olduğunu savundu.

Fed'in dün ekonomiyi desteklemek üzere faizlerin bir süre daha rekor düşük seviyede tutulacağını söylemesinin ardından ABD'de hisseler değerlendi ve endeksler üç yılın zirvelerini test etti. Fed Açık Piyasa Komitesi FOMC, 600 milyar dolar değerindeki tahvil alım programının Haziran'da sonlandırılacağını açıkladı.

Fed'in açıklamasının ardından Bükreş'ten telefonla röportaj veren Mobius, ralliyi sürdürmek ya da ekonomiyi ikinci yarıda desteklemek için 3. tur bir tahvil alımına ihtiyaç olmadığını vurguladı.

Hisselerin boğa piyasasında olduğunu, bunun da süreceğini belirten Mobius, "tabii ki yolda düzeltmeler olacaktır; ancak bunlar geçici olacak. Avrupa ve ABD'de tüketim artmaya başladı" dedi.

Dolar Endeksi yüzde 0.5 düşüüşle 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi de Fed'in açıklamasının ardından yüzde 1.1 değerlenerek 8 haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Gümüş, bakır ve petrol fiyatları yükselirken, altın yeniden rekor kırdı.

Mobius'un 23 Mart 2009'da boğa piyasasındaki rallinin başladığını ve gelişen piyasalarda hareketlilik görüldüğünü söylemesinden bu yana MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 2 katının üzerinde değerlendi.