Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in rekor düşük seviyede seyreden faiz oranlarını sabit tutma kararının ardından Dolar Endeksi 3 yılın en düşük seviyesine geriledi; altın ise rekorda seyrediyor.

8 gündür düşen Dolar Endeksi, Mart 2009'dan bu yana en uzun süreli kayıp döneminden geçiyor. Endeks bugün yüzde 0.7 değer kaybederek 73.022 puana geriledi.

MSCI Dünya Endeksi ise ralli yaparak yüzde 0.8 yükseldi ve Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Stoxx Europe 600 Endeksi ve Standard&Poor's 500 Vadeliler Endeksi yüzde 0.1 artış kaydetti.

Altının onsu 1,534.05 dolar seviyesinden 2008 Eylül'den bu yana en yüksek düzeyini test etti.

Bloomberg ekonomistleri, ABD'den gelecek ilk çeyreğe ait büyüme rakamlarında yavaşlama bekliyor. Bu gelişme, Fed Başkanı Bernanke'nin faizleri düşük tutması kararının da bir kez daha altını çiziyor.

Avrupa'nın en büyük petrol şirketi Royal Dutch Shell Plc.'nin kârları yüzde 30 yükseldi. Deutsche Bank AG'nin bankacılık ve varlık yönetimi birimleri de rekor seviyede kazanç açıkladı.

Bugün New York Borsaları açılmadan önce Procter & Gamble Co. ile Exxon Mobil ilk çeyreğe ait bilançolarını açıklayacak.

UniCredit SpA'nın kredi stratejistlerinden Tim Brunne, Fed'in gevşek para politikasının risk iştahını desteklediğini söyledi.