Advertisement

Deutsche Bank'ın kârının beklentileri aşması ve Fed'in faiz oranlarını bir süre daha düşük seviyede tutacağını açıklamasıyla Avrupa Borsaları güne yükselişle başladı. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri ise değer kazandı.

Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank'ın ilk çeyrek kârının yüzde 17 arttığını açıklamasıyla hisse senetleri yüzde 4.1 değerlendi. Almanya'nın en büyük ilaç üreticisi Bayer'in bu yılki satış ve kâr rakamları beklentisini yükseltmesiyle hisseleri yüzde 1.4 değerlendi. Avrupa'nın en büyük petrol şirketi olan Royal Dutch Shell, petrol fiyatlarının artmasıyla ilk çeyrek kârının yükseldiğini açıkladı. SAP AG ise beklenenden daha az kâr ettiğini açıklamasının ardından 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Stoxx Europe 600 endeksi Londra'da 9:38 itibariyle yüzde 0.1 yüjkselerek 282.47 puan oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu hafta ilk kez yükselirken Haziran vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı yüzde 0.1'den daha az değer kazandı.

Viyana'daki Semper Constantia Privatbank'ta yönetici olan Philipp Musil, "Hisse senetleri yüksek kâr rakamları ve düşük faiz oranlarıyla destekleniyor. Piyasalar şu anda yaşanan diğer krizleri görmezden geliyor" dedi.

Avrupa hisse senetleri, dün Ericsson'dan Volkswagen'a ve Porsche'a kadar beklenenden iyi gelen bilançolarla teknoloji ve otomobil sektörünün öncülüğünde yükselmişti.