Advertisement

Deutsche Bank AG''nin karının tahminleri aşması ve Fed'in faiz oranını genişletilmiş bir sürede düşük tutacağını açıklaması ile Avrupa hisse senetlerinin çoğu yükseldi.

Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank ilk çeyrekte yüzde 17 kar artışı açıkladı, hisseleri yüzde 4.4 değer kazandı. Yüksek karlılık açıklayan bir başka şirket Suez Environnement hisseleri ise yüzde 4.6 yükseldi. Tahminlerin altında kazanç açıklayan SAP AG hisseleri ise son 1,5 yılın en düşüğüne geriledi.

Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra'da 283.01 seviyesinden kapandı. Endekste yükselen her iki hisse başına 1 hisse değer kaybetti. Tahminlerin üstünde gelen şirket karlarının yatırımcılarda ekonomik toparlanmanın yolunda olduğuna dair güven oluşturması ile endeks bu yılın en düşüğü olan 16 mart tarihinden beri yüzde 7.9 yükseldi. 11 nisan tarihinden beri karlılık rakamı açıklayan 97 şirketin 60'ı tahminleri aştı. 

Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinden 15'i günü yükselişle kapadı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 değer kazanırken Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 1 ve Fransa'nın CAC 40 Endeksi günü yüzde 0.9 artışla tamamladı.