Advertisement

ABD'nin ilk çeyrekte beklentilerin altında kalarak yüzde 1.8 büyüme kaydetmesi, korkuları da tetikledi. Petrol fiyatlarındaki artış, tüketimi aşağı çekerken, harcamalarda her kalemde düşüş görüldü.

Birçok analist ABD'nin düşük büyüme performansının geçici olduğuna inansa da, hükümet de ekonominin yılın geri kalanında büyümenin daha yavaş ilerleyeceğini öngörüyor. Büyümenin tam olarak hız kazanamaması ise ABD için işleri daha da zorlaştırıyor.

Toparlanmanın bu noktasında büyümenin genellikle yüzde 4-5 oranında geri sıçrama yapacağı düşünülür. Ancak yüzde 2'lik bir büyüme de ABD'nin nüfus büyümesi ve istihdamını desteklemek için yeterli bir oran değil. ABD'de işsizlik oranı hâlâ yüzde 8.8'lerde seyrediyor.

Uzun bir süredir aşağı yönlü bir trende sahip olan dolar ise büyüme rakamlarının ardından kayıplarını derinleştirdi. Risk iştahı açık olan yatırımcılar, düşük hızdaki büyümenin, faiz artışlarını geciktireceğini düşünüyor.

IHS Global Insight'tan Nariman Behravesh, yüksek akaryakıt fiyatlarının Tüketici Güveninde bozulmalara yol açtığını, ancak iş piyasasındaki ilerlemeler ve iş dünyasındaki iyimserliğin hâlâ hakim olduğunu belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Nisan 2011 Cuma, 09:46 Misafir hay ben bu abd'nin ya,ne bu adamlar öksürse altın,petrol fırlıyo,olan bize oluyo,ne bu çektiğimiz ya,kıl oluyom bu abd ve ab'ye batsanızda herkes kurtulsa artık,bence bilinçli bir spekülasyon yapıyo abd,petrol ve altının yükselmesi ile açıklarını kapatmak istiyorlar gibi.
29 Nisan 2011 Cuma, 08:04 Misafir bunlar kücükleri yemek icin yaratilan haberler. borsalari yukari tasiyacakalr ufakalrdan mallari alip sonra güzelce iade etcekelr. dow hedef 25000.