Advertisement

İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, AMB Başkanlığı için Almanya'nın desteğini de arkasına aldı. Daha önceden Fransa ve İspanya'nın açık desteğini alan Draghi, böylece halkayı tamamladı.

Almanya'nın desteğiyle birlikte, Draghi'nin AMB'nin başkanı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Avrupalı liderler AMB Başkanı Jean-Claude Trichet'nin yerine geçecek isim için resmi olarak Haziran'da oylama yapacak.

Son dakikaya kadar belli bir sinyal vermekten çekinen Almanya başbakanının, Mario Draghi'den daha iyi bir başkanlık adayı görmemesi sebebiyle bu kararı aldığı düşünülüyor.

Ancak henüz Merkel kamuoyuyla bu kararını paylaşmadı. Merkel, konuyu halka açıklaması hâlinde, basından gelecek eleştirilere karşı temkinli olmaya çalışıyor.

Öte yandan, daha önce Goldman Sachs'te çalışmış olmasından ötürü Draghi'nin Almanya'daki finansal çevrelere de yakın olduğu tahmin ediliyor. Zamanı tam olarak belli olmamakla birlikte Merkel, İtalyan başkanı destekleme kararını yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacak.

Almanya başbakanının isteksiz verdiği düşünülen desteğinde, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de etkisinin olduğu düşünülüyor.

Berlin Hükümeti, güney Avrupalı bir adayın AMB başkanlığı koltuğuna oturmasına mesafeli yaklaşıyor.