Advertisement

Geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde düşüş kaydeden sanayi üretimi, Mart ayında Şubat'ta kıyasla yüzde 1.4 büyüdü. Güney Kore'nin sanayi üretimi yıllık bazda ise yüzde 8.7 büyüme kaydetti.

Son 6 ayın en düşük hızında ilerleme kaydeden sanayi üretiminin, merkez bankasının faiz artışlarını ertelemesi içinse yeterli görünmüyor.

Ancak analistler ülkenin sanayi üretiminin yüzde 1.9 olmasını bekliyrodu. Güney Kore'de fabrika üretimi geçtiğimiz Şubat ayında yüzde 2.5 gerilemişti.

İhracat merkezli bir ekonomiye sahip olan Güney Kore'de, sanayi üretimi ülke için hayati önem taşıyor.

Korea Investment & Securities Co.'nun ekonomistlerinden Jun Min Kyoo, Rakamların biraz hayal kırıklığı yarattığını, ancak merkez bankasının sıkı para politikasına ara vermesine sebep olacak kadar da kötü olmadığını ifade etti.

Verilerin ardından won, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 1,073.30 seviyesine gerilerken, Kospi endeksi yüzde 0.3 artış kaydetti.

Güney Kore'de bu yıl ekonomik büyüme ilk çeyrekte hızlanırken, bir yandan da yükselen enerji ve gıda fiyatlarıyla enflasyonist baskılar da artıyor. Ülkede enflasyon yüzde 4'lük tavanın üzerinde seyrediyor.

Güney Kore Merkez Bankası'nın 13 Mayıs'ta bu yıl 3. kez faiz artışına gideceği tahmin ediliyor.