Advertisement

Güney Kore'de sanayi üretiminin son 6 ayın en düşük hızında seyretmesi ve ABD'de ekonominin beklentilerin altında büyümesiyle şirket kazançlarına ilişkin endişeler arttı; Asya Borsaları 3 gündür ilk kez düşüş kaydetti.

Satışlarının yüzde 48'ini Amerika'da gerçekleştiren Billabong International Ltd., yüzde 3.2 değer kaybetti. Dünyanın en büyük televizyon ve düz ekran üreticisi Samsung Electronics Co., şirketin beklentilerin altında kazanç açıklamasının ardından yüzde 1.6 geriledi. Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ise olumlu gelen bilanço verilerinin etkisiyle yüzde 1.2 artış kaydetti.

Bu noktada insanların ABD'yi bırakmaya niyetli olmadığını belirten Pengana Capital Ltd.'dan Tim Schroeders, ancak kazançların ne kadar sürdürülebilir olabileceğinin henüz belirsiz olduğunu, şimdilik görünümün iyi olduğunu söyledi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasific Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 505.10 puana düştü. Endeks bu hafta Acer'dan Nintendo'ya birçok şirketin kârlarının beklentinin altında kalması ve Çin'deki hisselerin değer kaybetmesiyle yüzde 0.6 geriledi.

Güney Kore Kospi Endeksi, sanayi üretim verilerinin Mart ayında son 6 ayın en düşük hızında ilerleme kaydetmesinin ardından yüzde 0.9 değer kaybetti. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düşerken, Çin Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 artış kaydetti.