Advertisement

Citigroup, gelişmekte olan piyasalardaki hisse senedi fonlarına sermaye girişlerinin beşinci haftasında da arttığını söyledi. Bunda ekonomik büyümenin, enflasyon önlemlerini tolere edebileceğine ilişkin iyimserlik etkili oldu.

EPFR Global'in verilerine göre, 27 Nisan'da hisse senedi fonlarına yüzde 1.8 milyar giriş görüldü. Böylece son 5 haftada gelişen piyasalardaki hisse senedi fonlarına akan sermate 13.8 milyar dolara ulaştı. Verileri açıklayan analistlerden Markus Rosgen, Kelly Kwok ve Yue Hin Pong, gelişen piyasalardaki fonların önceki 9 haftadaki kayıplarının yüzde 50'sini geri aldığını ifade etti. Asya'daki enflasyonun bu yılın ortalarına doğru hızlanması bekleniyor.

MSCI Gelişen Piyasalar endeksi bu ay Mart'taki yüzde 5.7 artışına ek olarak yüzde 2.3 yükseldi. Artışta, ekonomik büyümenin kazançları sürdürülebilir hâle getirebileceği düşüncesi etkili oldu. Çin'in ekonomisi ilk çeyrekte beklentileri aşarak yüzde 9.7 büyüdü. Hindistan ise Mart 2017'ye kadar ortalama yüzde 9-9.5 büyümeyi hedefliyor.

Asya ve gelişen piyasaların yılın ikinci yarısında daha iyi bir performan göstereceğini öngören TCW Group Inc.'in küresel stratejistlerinden Komal Sri-Kumar, hem Çin hem de Hindistan'ın istikrarı yakalayacağını söyledi. Sri-Kumar, bu yılın ortalarına doğru Asya'daki merkez bankalarının parasal sıkılaştırmayı artıracaklarını, bunun da olumlu bir gelişme olacağını söyledi.