Advertisement

Fed kararı sonrasında kısa vadeli risk görmeyen oyuncular ABD Borsalarındaki fiyatları yukarı çektiler. S&P 500 Endeksi’nde kapanış 1.360 puanı bularak son 3 yılın zirvesine çıkarken yükseliş % 0.36’yı buldu. Dow Jones Sanayi Endeksi de yeni bir yüksek kaydederken yükseliş % 0.57’yi buldu. Teknoloji hisselerinin ağırlığıyla oluşan Nasdaq Endeksi ise % 0.09 prim yaparak 2.872 puandan kapanış yaptı ve böylece son 10 yılın zirvesine çıktı. Sanayi şirketlerindeki alımlarla yükselişe geçen ABD’de Dow Jones Endeksi’nde en fazla yükselen hisseler ise uçak yapımcısı Boeing ve sanayi şirket, olan Du Pont. Diğer yandan ABD 10 yıllık tahvil faizi % 3.30 düzeyinde. Dolar Endeksi ise sabah saatlerinde 73.066 düzeyinde.

Bugün ABD’de beklenen şirket bilançoları arasında Chevron ve Caterpillar yer alıyor.
 
EMTİALARDA KARIŞIK SEYİR HAKİM

Düşen Dolara rağmen kar satışlarının gelmesiyle birlikte gerileyen emtia fiyatlarında karışık bir seyir yaşanıyor. ABD tipi ham petrolün fiyatı varil başına 112.50 Dolara gerilerken düşüş % 0.32’’yi buluyor. Brent tipi ham petrolün fiyatı ise 124.63’te ve düşüş diğer cins petrolle aynı seviyede. Son günlerin iki rekortmeni gümüş ve altında da gerilemeler yaşanıyor. Spot fiyatları ons başına sırasıyla 48.33 ve 1.533 Dolar’a inen değerli metallerde kar satışları gözlemleniyor. Buğday ve palmiye yağı fiyatları artan yağmurların ekinleri bollaştıracağı beklentisiyle gerilerken Şanghay’da bakır fiyatları ise yeni daraltma önlemleri gelebileceği endişesiyle geriliyor.

AVRUPA’DA VERİLER BEKLENİYOR, İNGİLTERE TATİL

Özelilkle Almanya liderliğinde dünü yeşilde tamamlayan Avrupa Endeksleri bugün kazançlarını savunmaya çalışacaklar. Sene başından bu yana toplam % 8.1’lik getiri sağlayan Almanya Dax Endeksi dün de Deutsche Bank’ın karının beklentileri aşması ile yükseldi. Yeni Merkez Bankası Başkanı’nın Draghi olması gerektiği yönündeki açıklamalar devam ederken şimdilik Trichet liderliğindeki bankanın yaza kadar bir artırım daha yapacağı beklentisiyle Euro / Dolar 1.4828’e yükseldi. Bugün açıklanacak olan Avrupa Bölgesi enflasyon figürleri bir hafta sonra yapılacak Merkez Bankası öncesinde hayli önem arz ediyor. Avrupa’da beklenen karlar arasında Total ve Daimler bulunuyor.

ASYA’DA SATICILAR GÜÇLENİYOR

Japonya’nın tatil olduğu günde Çin’den gelebilecek olası sıkılaştırma tedbirleri korkusu Çin hariç hemen hemen tüm borsaları aşağı çekmiş durumda. ABD kapanışı sonrası gelen ve yatırımcıları tatmin etmeyerek kapanış sonrası işlemlerde % 1’lik düüş sergileyen Microsoft karı da hisseler üstünde etkili oluyor. Asya para birimlerinde de küçük realizasyonlar göze çarpıyor. Tayvan Doları, Kore Wonu gibi para birimlerinde % 0.2 civarında kayıplar yaşanıyor. Güney Kore ve Avustralya gibi ülke borsalarında satışlar ise % 1.20’yi bulmuş durumda.

İÇ PİYASADA İLGİ ZAYIF, FİYATLAR YATAY

Dün, Türkiye Cumhuriyeti Merkez  Bankası’nın açıkladığı enflasyon raporunda ortalama beklentinin % 6.9’a yükseltilmesi tahvil yatırımcısını satış döndürdü. % 8.20’ye doğru ralli yapan gösterge tahvilin bileşik faizi dünkü satışla % 8.34’e çıktı. TL değer kaybederken Dolar’a karşı 1.5220’de ve Euro’ya karşı ise 2.2583’te. Sepet Kur’daki yükseliş de bir yandan devam ediyor ve son gelinen nokta 1.89.

İMKB 100 Endeksi’nde 69 bine gelindikçe görülen satışlar 67.500 ve 67.800 aralığına gellindikçe gelen alımlarla dengeliyor. Dünkü seansta holding ve sanayi hisseleri prim yaparken Bankacılık Endeksi’nin de % 0.72 tırmandığı görüldü. İletişim sektöründeki kayıplar ise yaşanan kazançları dengeledi. Turkcell karının yatırımcıları tatmin etmemesi ve Türk Telekom’daki belirsizlik kısa vadeli kayıplara yol açtı.

Bugün İMKB 100 Endeksi’nde, Bloomberg’e göre beklenen şirket bilançoları şunlar; Brisa Bridgestone, Boyner Büyük Mağazacılık, Tek Art İnşaat, Koza Altın, Aksigorta AŞ, Petkim Petrokimya Holding.

Türkiye’de ve dünyada beklenen veri akışı ise şöyle:

- ALMANYA'DA ŞUBAT AYI İNŞAAT SİPARİŞLERİ AÇIKLANACAK 09:00

- TÜİK MART AYI DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİNİ AÇIKLAYACAK 10:00

- EURO BÖLGESİ'NDE MART AYI CB ÖNCÜ GÖSTERGELER ENDEKSİ AÇIKLANACAK

11:00

- EURO BÖLGESİ'NDE NİSAN AYI TÜFE (FLAŞ) AÇIKLANACAK 12:00

- EURO BÖLGESİ'NDE MART AYI İŞSİZLİK ORANI AÇIKLANACAK 12:00

- EURO BÖLGESİ'NDE NİSAN AYI EKONOMİK GÖRÜNÜM ENDEKSİ AÇIKLANACAK

12:00

- ABD'DE MART KİŞİSEL GELİRLER, HARCAMALAR VE ÇEKİRDEK PCE AÇIKLANACAK

15:30 ÖNCEKİ: KİŞİSEL GELİRLER 0.3%, TÜKETİCİ HARCAMALARI 0.7%

- ABD'DE 1.ÇEYREK İŞGÜCÜ MALİYET ENDEKSİ AÇIKLANACAK 15:30

- ABD'DE NİSAN AYI NEW YORK ISM İŞ AKTİVİTESİ ENDEKSİ 15:30

- ABD'DE CHİCAGO PMI ENDEKSİ AÇIKLANACAK 16:45 ÖNCEKİ: 70.6

- ABD'DE MICHIGAN ÜNİVERSİTESİ TÜKETİCİ GÜVENİ AÇIKLANACAK 16:55

- HAZİNE MAYIS AYI İÇ BORÇLANMA STRATEJİSİNİ AÇIKLAYACAK

- JAPONYA PİYASALARI TATİL NEDENİYLE KAPALI OLACAK

- BSOKE, BTCIM'IN GENEL KURUL TOPLANTILARI YAPILACAK


Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü