Advertisement

İmalattaki büyümenin Çin'ın sıkı para politikalarının ülkenin ekonomisini yavaşlattığına ilişkin endişeleri geşetmesiyle, Çinli hisseler yükseldi; gösterge endeksi Kasım'dan bu yana kaydettiği en büyük haftalık değer kaybını azalttı.

Çin'in en büyük çimento üreticisi Anhui Conch Cement Co., fabrika göstergelerinin genişlemeye işaret etmesiyle yüzde 1.9 yükseldi. China Southern Airlines Co., daha güçlü yuanın ABD oları cinsinden borçları azaltmasıyla, havayolu şirketleri arasındaki artışa öncülük etti. GD Power Development Co. hükümetin eksiklerin giderilmesi için şirketin fiyatlarına zam yapmasına izin vereceğine yönelik spekülasyon üzerine değer kazandı. Industrial Bank Co. ise Orient Securities'ın bankaların net kâr marjlarındaki büyümenin yavaşlayacağını söylemesinin ardından geriledi.

Ekonominin iyi gittiğini ve sıkılaştırma politikalarından ötürü büyümede bir yavaşlama görülmediğinin altını çizen Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, "daha geniş piyasada bakarsak, değerlemesinde taban seviyesine yaklaşmış durumda. Bu sebeple daha fazla düşüş olası değil" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 değerlenerek 2,890.29 puana yükseldi. Endeks bu hafta 12 Kasım'dan bu yana en büyük 5 günlük kaybını gerçekleştirerek yüzde 4 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi bu ay ise toplamda yüzde 1.3 geriledi. CSI 300 Endeksi ise bugün yüzde 0.3 kazançla 3,171.92 puandan işlem gördü.

Şanghay Endeksi 18 Nisan'da kaydettiği 5 ayın zirvesinden yüzde 5.5 değer kaybetti. Endeksteki düşüşte hükümetin munzam karşılık oranlarını ve faizlerini artırmaya devam edeceğine ilişkin endişeler etkili oldu.