Advertisement

Merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almak için yuanın hızlı değerlenmesinden de faydalanacağı yönündeki spekülasyon üzerine yuan, ABD doları karşısında 1993'ten bu yana ilk kez 6.5 seviyesini kırdı.

Fed'in ekonomiyi teşvik paketini sürdüreceğine yönelik açıklamasının ardından yuan, 7. haftasını da kazançlı sonlandırmaya hazırlanıyor. Yuan, dolar karşısında Temmuz 2008'den bu yana en kazançlı döneminden geçiyor. Çin'de tüketici fiyatları Mart ayında yıllık bazda yüzde 5.4 yükseldi. Xinhua Haber Ajansı, ismi verilmeyen bir maliye bakanlığı yetkilisini referans göstererek, enflasyonun Mayıs ve Haziran ayında yüzde 5.6'yı bulacağını yazdı.

Enflasyonun hâlâ hükümetin istediği oranında üzerinde olduğunu hatırlatan Singapur'daki Action Economics'in ekonomistlerinden David Cohen, merkez bankasının ithal maliyetleri azaltmak için yuanın daha hızlı değerlenmesine bir miktar izin verdiğini söyledi.

Yuan, ABD doları karşısında yüzde 0.12 değer kazanarak 6.4935'e yükselerek, ülkenin resmi döviz kuru sistemini kullanmaya başladığı 1993'ten bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Yuanın değerlenmesi için 2011'de yüzde 0.85'lik bir alan daha verilmiş durumda.

Çin Merkez Bankası, yuanın dolara karşı referans oranını bugün itibariyle yüzde 0.09 oranında yukarı çekti ve yuan 6.4990 seviyesini kaydetti. Bu oran da Temmuz 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye işaret ediyor.