Advertisement

ABD hazine tahvilleri, bugün açıklanacak olan ve ekonomistlerin Mart ayında yavaşlamasını beklediği kişisel harcamalar verisi öncesi, Austos ayından bu yana en hızlı aylık yükselişini göstermeye yönleniyor.

Yılın ilk çeyreğinde yavaşlayan gayrısafı iç hasıla büyümesi ve bütçe kısıntısı konusundaki tartışmalar, ekonomi için hükümet desteğinin azalacağı endişelerini güçlendirdi. Bu durum ise tahvillere olan talebi artırıyor. Fed, QE2 olarak adlandırılan, 600 milyar dolar tahvil alımı şeklindeki ikinci tur parasal genişleme programını, planlandığı üzere Haziran ayında bitireceğini kaydetti.

Nikko Asset Management Co.2nun bir birimi olan Tyndall Investment Management Ltd.'nin Sydney ofisinden Roger Bridges, "Fed'in QE2'yi devam ettireceği fikri piyasayı destekledi" dedi ve "Veriler o kadar sıcak değil" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD hazine tahvilinin faizi fazla bir değişiklik göstermeyerek, Londra saati ile 07:15'te yüzde 3.31 seviyesinde kaldı. Şubat 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.625 faizli kağıt ise 102 19/32 seviyesinde seyrediyordu. Faiz bu ay 16 baz puan düştü. Japonya piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalıydı.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'dfa Mart ayı için kişisel harcamalar verisi açıklanacak. Şubat ayında yüzde 0.7 artan bu verinin Mart ayında yüzde 0.5 artış göstermesi bekleniyor.