Advertisement

Avrupa hisse senetleri durgun seyrediyor. Bu seyir ile birlikte, gösterge Stoxx 600 Endeksi, ikinci hafta üst üste yükseliş göstermeye doğru gidiyor. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri kayıp ve kazanç bölgeleri arasında gidip geliyor.

Yara International ASA, ilk çeyrek net karının analist tahminlerinden daha iyi çıkması sonrası yüzde 3.1'lik bir ralli yaptı. SSAB Svenskt Staal AB, karının projeksiyonları aşması sonucu yüzde 5.3 sıçradı. Finlandiya'nın en büyük inşaat şirketi YIT Oyj, beklenenden kötü kar açıklaması sonrası yüzde 5.3 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1'in altında bir düşüş göstererek, Londra saati ile 08:15'te, 282.8 puana geriledi. Endeks bu hareketle birlikte, haftayı yüzde 0.82lik bir kazançla kapatabilir. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 geriledi. İngiltere piyasaları bugün kraliyet düğünü nedeni ile kapalı.

Stoxx 600 Endeksi dün, Deutsche Bank AG'nin karının beklenenden iyi çıkması ve Fed'in düşük faiz politikasını "genişletilmiş bir süre" daha devam ettireceğini açıklamasının ardından son sekiz haftanın zirvesinden kapanmıştı.

11 Nisan'dan bu yana bilançolarını açıklayan 105 Stoxx 600 şirketi, beklenenden daha iyi kar gösterdi. 64 şirketin ise hisse başına karı beklenenden daha iyi çıktı. Bu oran ABD şirketleri için yüzde 77 seviyesinde.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'da açıklanacak olan Mart ayı kişisel harcamalar verisinin yüzde 0.5 artış göstermesi bekleniyor. Bu veri Şubat ayında yüzde 0.7 artmıştı.