Advertisement

NYSE Euro Next Yönetim Kurulu tarafından 2 kez reddedilen Nasdaq OMX Group ve IntercontinentalExchange'in teklifi bu kez de hissedarlara götürülmeye planlanıyor. Konuya yakınlığıyla bilinen bir kişinin açıklamasına göre, Nasdaq ve ICE, New York Borsası operatörünün yönetim kurulunu aradan çıkararak, teklifi direk borsanın hissedarlarına götürebilir.

NYSE Euronext'in dün gerçekleştirilen yıllık toplantısında ise yönetim kurulu başkanı Jan-Michiel Hessels, şirketin Frankfurt merkezli Deutsche Börse tarafından satın alınması anlaşmasını savunarak, Nasdaq ve ICE'nin teklifini "içi boş" olarak değerlendirdi. Deutsche Börse'nin yüzde 10 fazlası teklif veren Nasdaq-ICE, bu ay içinde 2 kez yönetim kurulu tarafından oylanarak, reddedildi.

Aite Group LLC'nin yöneticilerinden Sang Lee, NYSE Euronext'in hisselerine daha yüksek teklif vermesinin Nasdaq ve ICE için durumun aciliyetini gösterdiğini, ancak bu tekliflerin ağırlığının çok düşük olduğunu belirtti.

Lee, teklifin direk hissedarlara götürülmesinin sembolik bir adım olmaktan öteye gidemeyeceğinin altını çizerek, "bu sadece NYSE yönetimi üzerindeki hissedarların baskısını artırır. Ancak sonuçta bu yalnızca kurula yeniden götürülmesine yardımcı olur" dedi.

Nasdaq OMX'in sözcüsü Frank De Maria ve ICE'nin sözcüsü Kelly Loeffler ile NYSE'nin sözcüleri konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.