Advertisement

Bloomberg HT'de Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran ve Kerim Karakaya'nın sorularını yanıtlayan Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, ilk 3 ayın büyüme açısından verimsiz geçtiğini ancak 6 aylık büyüme rakamlarının daha sağlam olabileceğini belirtti.

2010'da bankacılık sektörünün çok iyi performans sergilediğini, kredi kaleminde yüzde 34 civarında büyüme gerçekleştiğini dile getiren Yahşi, 2011'de ekonominin ısınması ve buna yönelik alınan önlemlerin bankacılık sektörünü etkilediğini söyledi.

"KATILIM BANKALARI MEVDUAT BANKALARINA GÖRE DAHA İYİ DURUMDA"

Bankacılık sektörünün 2011'de büyümeyi sürdüreceğini dile getiren Fahrettin Yahşi, yaşanan gelişmelerden katılım bankalarının karlılıklarının genel bankalara göre daha az etkileneceğini vurguladı.

"HAZİRAN SONUNDA ERBİL ŞUBESİ FAALİYETE GEÇECEK"

Albaraka Türk'ün kredi büyüme oranı hedeflerinin yüzde 20'lerin üzerinde olduğunu hatırlatan Yahşi, Haziran sonunda Erbil şubesinin faaliyete geçeceğini açıkladı. Bankacılık sektörünün yurtdışı faaliyetlerini değerlendiren Yahşi, "Bankacılık sektörünün temsilcileri Yunanistan, Rusya, Erbil gibi bölgelerde banka kurmak, şube açmak suretiyle faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu bazda Albaraka Türk olarak Haziran ayının sonuna doğru Erbil'deki şubemizi faaliyete geçireceğiz" dedi. Yahşi, Erbil'de şube açmalarını ise, "Erbil, Türkiye ile ticaret anlamında çok bağlantılı bir bölge. Türk iş adamlarının da etkin bir rol üstlendiği bölge. Bu bağlamda Erbil ilk yurt dışı açılımımız olacak" diyerek açıkladı. Yahşi, Balkanlarda da girişimleri olacağını söyledi.

"MB'NİN SON MUNZAM ARTIŞI BİRAZ DAHA BEKLEYEBİLİRDİ"

Yahşi, zorunlu karşılıklara faiz ödenmesi konusundaki soruya ise, "Munzam karşılıklar çok hızlı ve kısa aralıklarla yükseltildi. Bu, kısa vadede bankacılık karlılıkları üstünde olumsuz etkiler yapacak. Bankanın son kararı bir miktar daha bekleyebilirdi. Banka bu artışla, 'kredi piyasasında fazla bulunmanızı istemiyorum' mesajı verdi. Munzam karşılık artışlarıyla karlılıkta 4-4.5 milyar lira ilave azalma ortaya çıkacak. Belki son çeyrekte bir faiz verme düşüncesinin değerlendirileceği kanaatindeyim" dedi.