Advertisement

Bankacılık sektörün yine oldukça hareketli günler yaşanıyor. Bu kez katılım bankaları cephesinde yakın önemli gelişmelerin yaşanabileceği belirtiliyor. Kulislerde,  4 katılım bankasının faaliyet gösterdiği sektöre 5’inci oyuncunun gelebileceği konuşuluyor. Edinilen bilgilere göre Abu Dabili yatırımcılar Türkiye’de bir grupla temaslarını sürdürüyor. Anlaşmaya yakın olunduğu ve satın alınacak kurumun katılım bankası olarak faaliyetlerine devam etmek istediği edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

"BİZİM DE KULAĞIMIZA GELİYOR"

Bloomberg HT’ye verdiği demeçte konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, “Bizim de kulağımıza bu yönde duyumlar geliyor. Bankacılık yasasındaki kriterleri karşılayan herkes faaliyet gösterebilir. Bu kriterler ekonomik ve itibardır. İtibarı ve ekonomik gücü olanlar elbette sektöre girebilir, buna kimse karşı çıkmaz” dedi. Yahşi, BDDK Başkanının faaliyet göstermek isteyen bankalardan 300 milyon dolar sermaye istediğini de hatırlattı.

BANKACILIKTAKİ PAYI %4.3

Türkiye’de Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Bank Asya Katılım Bankaları faaliyet gösteriyor. Katılım bankalarının toplam bankacılık sektörü içindeki payı sadece yüzde 4.3 düzeyinde bulunuyor. Albaraka Türk Türkiye’de kurulan ilk katılım bankası durumunda. 1985’de 48 personelin çalıştığı katılım bankalarında bu sayı 2010 sonu itibariyle 12 bin 703 kişiye çıktı. Aynı dönemde şube sayısı ise 1’den 607’ye yükseldi.

 

Kerim Karakaya (kkarakaya@bloomberght.com)