Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, Caterpillar Inc.'in de aralarında olduğu bazı şirketlerin karlarının analistlerin tahminlerini aşması sonrası yukarıda seyrediyor. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeks, bu alışlarla, bu haftaki rallisini daha da genişletti.

Caterpillar, gelişen piyasalardaki satışlarının artmasının etkisi ile tahminlerini de yükseltmesinin etkisi ile yüzde 2.9 değer kazandı. SunPower Corp., Total SA'nın şirketin yüzde 60 hissesini almak için teklifte bulunmasının ardından yüzde 37'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. BlackBerry'nin üreticisi Research In Motion Ltd., kar tahminini düşürmesi sonrası yüzde 13 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, New York saati ile 09:35'te 1,361.24 puana çıktı ve bu hareket, endeksin ikinci haftayı da yükselişle geçeceğini işaret ediyor. Dow Jones Endeksi ise, 29.83 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 12,793.13 puana çıktı.

New York'ta Axiom Capital Management Inc.'nin başkanı Liam Dalton, "Kar sezonu şu ana kadar gayet iyi" dedi ve "Kötümser beklentileri olanlara ve tahminlere nazaran rakamlar çok güçlü. Bu durum iyimserliği artırıyor ve hisselerin yükselmesine neden oluyor" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi bu hafta, şimdiye dek, yüzde 1.7 yükseldi ve bu ayı yüzde 2.6'lık bir çıkışla kapamaya hazırlanıyor. Endeks 2011 yılında, şirket karlarının beklenenden daha iyi çıkması ve imalat sanayi ve konut sektörü gibi verilerin iyi çıkmasının yatırımcı güvenini artırması sonrası yüzde 8.2 yükseldi. 11 Nisan'dan bu yana bilanço açıklayan 285 S&P 500 Endeksi şirketlerinin dörtte üçü beklenenden daha iyi kar açıkladı.