Advertisement

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, artık hedefleri uzun koyduklarını belirterek, ''2023'e kadar Türkiye'nin tablosu bu diye, hedefleri ortaya koyuyoruz. Bunlar çok gerçekçi hedefler, atmasyon hiç bir şey yok'' dedi.

Babacan, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kendilerinin 2023 deyinceye kadar, kimsenin aklına 2023'ün gelmediğini, şimdi herkesin 2023 dediğini kaydetti. Babacan, ''Biz ne desek 3 fazlası, 5 fazlası, çarpıyor yüzde 10, yüzde 30'la, 'Ben onu yapacağım' diyor. İyi de geçmişte ne yapmışsın önce onu anlat'' diye konuştu.-''İSTANBUL'DA, OTELLERDE, MİSAFİRHANELERDE KALIP BANKA DENETLİYORLAR''-Torba Yasa kapsamında finans sektörü ile ilgili bazı kurumların İstanbul'a taşınmasıyla beraber bir tartışma çıktığını kaydeden Babacan, şöyle konuştu:

''Deniyor ki Ankara'nın ticaretini bu taşınma bitirecek, Ankara'yı boşaltacak. Burada beş tane kurumumuzdan söz ediyoruz. İstanbul'da taşınması yasayla karar altına alınan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, BDDK, SPK. Ben bütün bu beş kurumun başındaki arkadaşlarımıza, bir çalışma yaptırdım, 'En son siz taşındık işimiz bitti dediğinizde, kaç personeliniz evini Ankara'dan alacak İstanbul'a taşıyacak' diye.

Ziraat Bankası Genel Müdürümüz maksimum 300, Halk Bankası Genel Müdürümüz maksimum 300, Vakıfbank Genel Müdürümüz maksimum 350, SPK Başkanımız maksimum 200, BDDK Başkanımız maksimum 200 dedi. Topu topu bin 450 kişi. Üstelik bu bankaların ve SPK, BDDK'nın İstanbul'a illa taşınması gerekmeyen birimlerinin Ankara'da kalacağını ben özellikle belirtmek istiyorum. Genel Müdürlük taşınınca, her birim oraya gidecek diye birşey yok. Taşınacak arkadaşlarımız zaten vakitlerinin aşağı yukarı yarısını İstanbul'da geçiriyor. BDDK'ya bakıyoruz, BDDK'nın denetlediği bankaların zaten çoğu İstanbul'da, gidiyorlar otellerde, misafirhanelerde kalıp banka denetliyorlar. SPK halka açık şirketlerin çoğu orada. Eğer İstanbul'da görülecek bir iş varsa zaten genel müdürler, yönetim kurulu orada. Ben bakıyorum bankaların yönetim kurulu toplantılarının yarısı Ankara'da yarısı zaten İstanbul'da yapılıyor.''

''Bin 300, bin 400 kişinin nüfusu 4 milyon 600 bin olan bir şehirden İstanbul'a taşınmasıyla o şehrin ekonomisi etkileniyorsa, zaten o şehir bitmiş demek ki'' diyen Babacan, eğer bin 300-bin 400 kişi ile şehir ayakta kalıyorsa, onlar taşınınca bitiyorsa o zaman Ankara'nın başka bir şeyler bulması ve yeni alanlar açması gerektiğini söyledi.

Babacan, dolayısıyla bu tartışmaların, bu yanlış değerlendirmelerin olmaması gerektiğini düşündüğünü ifade ederek, Türkiye olarak güçlü bir finans merkezine sahip olunduğunda, bu durumun Ankara'yı da güçlü bir başkent yapacağını ve ekonominin komple kalkınacağını kaydetti. Babacan, ''Tüm ülkenin refahı artacaktır. Finans sektörü güçlü bir ülkenin vatandaşları o ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın refah o ülkede yükselir. Gücü birleştirmek gerekiyor. Bir noktada toplamak gerekiyor'' dedi.-''ANKARA'NIN GELECEĞİ PARLAK''-Başbakan yardımcısı Babacan, Ankara'nın geleceğinin parlak olduğunu belirterek, kentin ticaret hayatının daha da canlanacağını, sanayisinin daha da gelişeceğini, ihracatının daha da artacağını söyledi.

Ankara'nın yeni fuar alanlarına ihtiyacı olduğuna işaret eden Babacan, şehrin bir diğer önemli ihtiyacının ulaşım sorunu olduğunu kaydetti. Babacan, metro projesi başlatıldığını ve projenin tamamlanmamış bölümünün Ulaştırma Bakanlığı eliyle tamamlanacağını anlattı. Babacan, Esenboğa'dan şehir merkezine bir raylı sistemin de yapılacağını ifade etti.

Ankara'ya özel Etlik'te bir sağlık şehri, şehir hastanesi kurulacağını da belirten Babacan, bunun için yaklaşık 1300-1400 dönümlük arazi tahsis edildiğini, ihale sürecinin başladığını ve yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Babacan, ''Türkiye olarak bulunduğumuz ortamın kıymetini bilelim. 2023'ü hedefleyen, 2023'e doğru bakabilen bir özgüvene sahip olan bir ülke olduğumuzu unutmayalım. At binenin kılıç kuşananın demişler. Şeker var, un var da niye helva olmuyor deniyordu. Çok şükür artık iyi helva yapılıyor'' değerlendirmesinde bulundu.