Advertisement

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''Asla seçim ekonomisi uygulamadık ve uygulatmadık. Ne aldanan, ne de aldatan olduk. Sadece yapacaklarımızı söyledik'' dedi.

Bakan Çağlayan, Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) tarafından HiltonSA Otel'de düzenlenen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir dönemden geçtiğini, bu yüzden seçim döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Geçmiş yıllarda seçim dönemi yaklaştığı zaman vatandaşların, ''acaba siyasiler yine ne altı boş vaatlerde bulunacaklar, nasıl bir popülist davranış içine girecekler?'' şeklinde kaygılara kapıldığını ifade eden Çağlayan ''Ama şimdi bakın Türkiye önemli bir seçim dönemine gidiyor. Siyasi partiler programlarını açıklıyor. İlk defa AK Parti Türkiye'nin yıllarca hayal ettiği bir şeyi ortaya koyuyor. 12 yıllık bir programı getirdi vatandaşın önüne koydu. Şimdi Türkiye 12 yıl sonrasının 2023 yılının plan ve programını yapıyor. Hangi hedefi nasıl yakalayacağımızı anlatıyor'' dedi.

''Asla seçim ekonomisi uygulamadık ve uygulatmadık. Ne aldanan, ne de aldatan olduk. Sadece yapacaklarımızı söyledik'' diyen Çağlayan, şunları kaydetti:

''Biz 12 yıl sonrasında vereceğimiz hedeflerimizi kamuoyuna açıklıyoruz. Şükürler olsun çok şey yaptık. 2002 yılında birisi çıkıp 2008 yılında ihracatı ve milli geliri 4'e katlayacağımızı, Türkiye'nin dünyanın 26 büyük ekonomisinden 17'ncisi olacağını söyleseydi, inanır mıydınız? Allah'a şükürler olsun, Türkiye siyasi istikrarı sağladı ve ekonomik istikrar da beraberinde geldi. Özel sektör odaklı bir hükümet anlayışıyla, sizlerin katkıları ile ihracatı 4'e katladık. Bunları sizlerle başardık. 2023'de de 500 milyar dolarlık ihracatı yine sizlerle yakalayacağız.''

Muhalefet partilerinin seçim vaatlerini eleştiren Çağlayan, şöyle devam etti:

''Bu seçimde yine eski dönemler ortaya çıkmaya başladı. İşte 600 lira para dağıtacaklarını vaat etmeye başladılar. Bunu yaparsanız, asgari ücretlinin bile çalışmaya ihtiyacı yok. Peki nereden bulacaksınız bu parayı? Türkiye'nin yakaladığı ekonomik istikrarı devam ettirmek zorunda olduğu için, bu sözlere inanmayın. Çünkü Türkiye 8 yılda yakalamış olduğu bu başarıyı, kaybetme şansına veya lüksüne sahip değildir.''

Türkiye'nin her türlü imkana güce ve alt yapıya sahip olduğunu söyleyen Çağlayan, ''Yeter ki gücümüzü kontrollü kullanalım. Bugün Avrupa dahil olmak üzere dünyada 6 milyondan fazla insanımız yaşıyor. Bu gücü çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bizim anlayışımız, biz insanları, ırklarına, renklerine, dinine, diline bakarak ayırmıyoruz. Ülkemizdeki insanların Kürt, Boşnak, Laz veya Arap olması, bizi ilgilendirmez. Biz tüm insanları seviyoruz'' diye konuştu.

Bakan Çağlayan, daha sonra partisinin Mersin milletvekili adayları ve aday adaylarıyla basına kapalı olarak düzenlenen yemekte bir araya geldi.