Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, bankanın para politikasında değişiklik yapmadığını ve ABD ekonomisinin gelecek yıl ve 2013 yılında büyümeyi sürdürmesini beklediklerini söyledi.

Bernanke, Bankanın para politikasında değişiklik yapmama, faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararının alındığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Fed'in politikalarını savunarak, ''Ekonominin canlanmasına yardım etme çabası çerçevesinde muazzam işler yaptık'' dedi.

Bankanın faiz oranlarını bir süre daha düşük tutmaya devam etme kararıyla ilgili olarak da Bernanke, bu oranların, en az iki toplantı kadar artmayacağını bildirdi.

Fiyatları kontrol altında tutmanın istihdam piyasası açısından önemli olduğunu belirten Bernanke, ''İstihdamda yüksek oranda artışı içeren uzun vadeli sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma yaratmada başarılı olmak istiyorsak, enflasyonu kontrol altında tutmamız gerekiyor'' diye konuştu. Bernanke, Fed'in işsizlik oranlarında düşüş öngörülerine rağmen, işgücü piyasasının hala ''iyi bir durumda'' olmadığını kaydetti.

Fed, ekonomiye dair bazı yeni tahminler de açıkladı. Buna göre, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ile 3,3 aralığında büyümesi bekleniyor. Bununla, banka bir önceki öngörüsü olan yüzde 3,4 ile yüzde 3,9'luk büyüme beklentisini düşürmüş oluyor. Tahminlerdeki düşmenin, yükselen enerji fiyatları nedeniyle yılın ilk üç ayında ekonominin yavaşlamasının yansıması olduğu ifade ediliyor.

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, Çin ekonomisi 2016'da dünyanın en büyük ekonomisi ABD'yi geçecek. MarketWatch'un haberine göre, IMF, kısa bir süre önce bomba etkisi yaratacak açıklamasını yaptı, ancak bunu kimse fark etmedi. Dünya tarihinde ilk kez uluslararası bir kuruluş, ABD çağının sona ereceği resmi tarihi açıkladı ve ABD'nin ekonomik liderlik rolünü beş yıl gibi öngörülenden daha yakın bir dönemde Çin'e kaptıracağını belirtti.

Ekonomistler, iki ülkenin gayrisafi yurt içi hasılalarını (GSYH) güncel faiz oranlarına göre hesaplayarak Çin'in liderlik tarihini 2020'li yılların ortası olarak tahmin ediyordu.-AVRUPA-Euro Bölgesinde enflasyon nisan ayında yıllık bazda yüzde 2,8'e çıktı. Mart ayında Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,7 düzeyindeydi.

İngiliz ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyüyerek, çift dipli resesyon riskinden kurtulduğu açıklandı. Ülkede, üretim ve hizmet sektörlerinde iyileşme olduğu belirtildi.

İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, ülkesinin düşük kurumlar vergisi oranının yükseltilmesini isteyen Almanya ve Fransa'yı eleştirdi. McAleese, İrlanda'yı yabancı yatırımcılar için cazip kılan düşük kurumlar vergisi oranının ''tartışma konusu olmadığını'' belirterek, bu oranın, İrlanda'nın borçlarından kurtulabilmesi için önemli unsurlardan biri olduğuna işaret etti.

AB İstatistik Kurumu Eurostat, Yunanistan'ın 2010 yılı için bütçe açığı tahminini yukarı yönlü revize ederek, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 10,5'ine yükseltti.-ABD-ABD ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 büyüme kaydetti. Ülke ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3,1 büyümüştü. Ekonomik büyümenin yılın ilk çeyreğinde yavaşlamasında, yüksek benzin fiyatlarının tüketici harcamalarını etkilemesi, kötü hava koşullarının inşaat projelerini ertelemesi ve federal bütçede savunma harcamalarının azaltılması etkili oldu. Ekonomistler, ilk çeyrekte büyümenin yüzde 2 olmasını bekliyorlardı.

ABD'de tüketici harcamaları, mart ayında yüzde 0,6 ile beklentilere uygun olarak artış gösterdi. Ülkede kişisel gelirler ise geçen ay yüzde 0,5 arttı. Ekonomistler, kişisel gelirlerin Mart'ta yüzde 0,3 artacağını tahmin ediyordu.-ASYA-PASİFİK-Dünya Bankası, Çin'in büyüme beklentisini yukarı doğru revize etti. Buna göre, Çin'in bu yıl yüzde 9,3 ve gelecek yıl yüzde 8,7 büyümesi bekleniyor. Bankanın çeyrek yıl raporunda, enflasyon risklerinden ve gayrimenkul piyasasındaki fiyat artışlarından kaçınmak için hükümete para politikasını sıkılaştırma uyarısında bulunuldu. Banka, bu yıl Çin'de enflasyonun, hükümetin yüzde 4 tahminin üzerinde, yüzde 5 olacağını öngörüyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, uzun vadeli kredi not görünümünü ''durağan''dan ''negatif''e çekti. Kuruluş, ülkenin ''AA-'' olan uzun vadeli kredi notunu ise teyit etti.

Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu oybirliğiyle aldığı karar doğrultusunda, yüzde 0-yüzde 0,1 aralığındaki faiz oranlarını sabit tuttu. Ülkede mart ayında işsizlik oranı ise değişmedi. Şubat ayında yüzde 4,6 olan işsizlik oranı mart ayında da sabit kaldı.

Japonya'da sanayi üretimi, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15,3 gerileyerek, 1953 yılından bu yana en büyük düşüşü gösterdi. Ekonomistler, 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin etkisiyle durma noktasına gelen ülkenin sanayi üretiminin, mart ayında yüzde 11,4 azalmasını bekliyordu.

Güney Kore ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 1,4 oranında büyüme kaydetti. Ülke ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,5 oranında büyümüştü.-DÖVİZ PİYASALARI-ABD dolarının, uluslararası döviz Borsalarında önemli para birimleri karşısında, pazartesi günü açılış ve cuma günü kapanış değerleri şöyle oldu:PARA BİRİMİ PAZARTESİ CUMA

----------- --------- --------

Euro 1,4592 1,4807

Japon Yeni 81,98 81,16

İngiliz Sterlini 1,6529 1,6708

İsviçre Frangı 0,8825 0,8650

Kanada Doları 0,9510 0,9446New York borsasında, geçen cuma günü 1.428,20 dolardan kapanan altının ons fiyatı 1.562,60 dolara çıkarak, rekor kırdı.-AMERİKA-New York Borsası'nda endeksler haftayı yükselişle kapattı.

Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,37 (47,23 puan) artarak 12.810,54 puan, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,23 (3,13 puan) değer kazanıp 1.363,61 puan ve Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,04 (1,01 puan) artışla 2.873,54 puan oldu.

Hafta genelinde Dow Jones Yüzde 2,4, S&P 500 Endeksi yüzde 2 ve Nasdaq yüzde 1,9 değer kazandı.

Öte yandan, Meksika'da IPC Endeksi yüzde 0,65, Arjantin'de Merval Endeksi yüzde 0,89 ve Brezilya'da Bovespa Endeksi yüzde 0,70 değer kazandı.-AVRUPA-Avrupa borsaları haftayı artış eğilimiyle tamamladı.

İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0,03 (1,74 puan) artarak 6.069,90 puan, Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0,52 (39,24 puan) değer kazanarak 7.514,46 puan oldu.

Fransa'da CAC 40 Endeksi de haftayı yüzde 0,05 (2,02 puan) değer kazanarak 4.106,92 puandan kapandı.

Öte yandan, İtalya'da MIB Endeksi yüzde 0,17, İspanya'da IBEX 35 Endeksi yüzde 0,10 ve Hollanda'da AEX Endeksi yüzde 0,13 yükseldi.-ASYA-Asya borsalarının büyük bölümü son işlem gününde düştü.

Hong Kong'da borsa yüzde 0,40, Tayvan'da yüzde 0,36, Güney Kore'de yüzde 0,98, Avustralya'da yüzde 1,02, Tayland'da yüzde 0,63, Endonezya'da yüzde 0,29, Hindistan'da yüzde 0,11, Malezya'da yüzde 0,14 ve Singapur'da yüzde 0,27 azaldı. Çin'de borsa yüzde 0,39, Yeni Zelanda'da yüzde 0,44 ve Filipinler'de yüzde 0,95 değer kazandı.

Japonya'da ise Tokyo Borsası ''Altın Hafta'' nedeniyle kapalıydı.-PETROL FİYATLARI-Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları geçen haftayı da yükselişle kapattı. Böylece, petrol fiyatları 8 haftadır üst üste yükseliş göstermiş oldu.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde, zayıf dolar kuru ile Kuzey Afrika, Ortadoğu'da devam eden karışıklıklar etkili oluyor.

Londra'da Brent tipi ham petrolün haziran teslimi fiyatı 87 sent artışla varili 125,89 dolardan satılırken, Brent petrolün haftalık değer artışı yüzde 7,3'ü buldu. Brent petrol, 11 Nisan'da varili 127,02 dolara çıkarak bu yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Batı tipi ham petrolün haziran teslimi fiyatı da 1,07 dolar artışla varili 113,93 dolardan işlem görüyor.