Advertisement

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borçların ödemesini tek bir kuruş karşılıksız para basmadan, TL'nin değerini koruyarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

Seçim çalışmaları çerçevesinde Ankara'nın Haymana ilçesini ziyaret eden Babacan, Cimcime Otel'de düzenlenen toplantıda vatandaşlar ve parti ilçe teşkilatıyla bir araya geldi.

Babacan, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son sekiz buçuk yılda oldukça önemli bir değişim süreci yaşadığını, 2002 Türkiye'si ile bugünün Türkiye'sinin pek çok açıdan farklı olduğunu ifade etti. Babacan, birçok alanda önemli reformlar yaptıklarını belirterek, Türkiye'de demokrasinin ilerlemesi için adımlar attıklarını, gerçek anlamda halkın egemenliğini tesis etmek için mücadele verdiklerini, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi için çaba gösterdiklerini ve Türkiye'nin bir hukuk devleti olması için çalıştıklarını anlattı.

Bunları yaparken çok engellemelerle karşılaştıklarını dile getiren Babacan, ''Bir yandan biz koşmaya çalışırken bir yandan paçamızdan, eteğimizden yapışanlar oldu. Ayağımıza pranga takanlar oldu. Bir e-muhtıra vakası yaşadık. Bir parti kapatma davası yaşadık. Belli bir kesim Türkiye'yi evirip çevirsin, halkın iradesi, 'tamam olabilir' ama o kadar da egemen olmasın. Biz dedik ki, biz AK Parti'yiz. Biz gerçek anlamda halkı temsil eden bir partiyiz. Biz sizlerin arasından çıkmış insanlarız. Biz halkımızın problemlerini bire bir görüp, yaşayıp bu noktalara geldik'' diye konuştu.-''ASLA KARŞILIKSIZ PARA BASMADIK''-Babacan, 2001 krizinin maliyetine değinerek, iktidara geldikleri 2002 yılının ekonomik verileriyle bugünün ekonomik verilerini kıyasladı. Bir yandan sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirirken, vatandaşın imkanlarını çoğaltırken bir yandan da sürekli borç ödediklerini belirten Babacan, şunları söyledi:

''Bunu yaparken de asla karşılıksız para basmadık. Çünkü bizden önceki dönemlerde bunu çok kullandılar. Bugün 200 liralık bir banknotun maliyeti 10 kuruş. Biraz kağıt, biraz mürekkep 19 kuruşa mal ediyorsunuz, piyasaya sürüyorsunuz 200 lira. Bunu karşılıksız yaptığınızda en büyük hırsızlık. Karşılıksız parayı bastığınızda ne oluyor? Vatandaşınızın cebindeki paranın değerini alıyor, aşağı indiriyorsunuz. Olmadı, enflasyon alıyor.

Seçim dönemleri buğdaya yüksek fiyat, emekliye memura zam veriyorlar. Para yok, nereden buluyorlar? Zaten borç almış başını gitmiş. Borçlanabiliyorsa borçlanıyor, yoksa Merkez Bankası'na 'bas parayı' diyor. Biz borçların ödemesinde çok şükür tek bir kuruş karşılıksız para basmadan gerçekleştirdik. TL'nin değerini koruyarak gerçekleştirdik. 2004 yılında altı sıfırın hepsini attık. Her gelen hükümet bir sıfır ekleyip gitti. Tuvalete gitmek 1 milyon liraydı. Türkiye'ye ilk defa gelen turistler bizdeki paraları görünce, 'çocuk oyuncağı mı, şaka mı' diyorlardı ama bugün bakıyoruz Avrupalının cüzdanında, Arapların cüzdanında Türk Lirası duruyor. Niye? Para değerini koruyor. Eskiden bizim parayı adam yerine koymuyorlardı, ciddiye almıyorlardı. Suriye'ye gidin TL ile alışveriş edin.''-''AİLE SOSYAL DESTEK UZMANI ATAYACAĞIZ''-Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sosyal desteklere değinerek, vatandaşlardan bir kısmının devletin verdiği desteklerden haberdar olduğunu ancak bir kısmının bu destekleri bilmediğini ve kurumların bazen vatandaşlara ulaşamadığını ifade etti. Bu sorunun giderilmesi için yeni bir sisteme geçeceklerini söyleyen Babacan, aile hekimliğinde olduğu gibi her aileden sorumlu bir ''aile sosyal destek uzmanı'' atayacaklarını anlattı. Babacan, bu uzmanın vatandaşın bir problemi, sıkıntısı olduğunda ona yol göstereceğini belirtti.

Ali Babacan, AK Parti'nin seçim beyannamesinin diğer partilerin seçim beyannamesinden farklı olduğuna dikkati çekerek, ''Diğer partilerin beyannamelerinde hep ileriye doğru vaat var. AK Parti'nin seçim beyannamesinde ise sekiz buçuk yıldır yaptıkları ve yapacakları var'' dedi.

İktidara geldiklerinden bu yana asla ileriye doğru vaatler listeleri olmadığını ifade eden Babacan, şimdiye kadar yapamayacakları hiçbir sözü vermediklerini söyledi.-ESNAF ZİYARETİ-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Haymana'ya gelişinde, Belediye Başkanı Hacı Aysu ve Kaymakam Hüseyin Karameşe ile partililer tarafından karşılandı. Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığa ziyarette bulunmasının ardından esnafı gezen Babacan, onlarla beraber vatandaşların da sorunlarını dinledi. Vatandaşlar en çok mazot fiyatının yüksekliğinden ve besi hayvanlarını satamadıklarından şikayet etti.