Advertisement

Barack Obama'nın El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü haberini doğrulamasının ardından Japon hisseleri de yükselişe geçti.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi şirketi Toyota Motor Corp. ve Japonya'nın en büyük elektronik ihracatçısı Sony Corp. yüzde 2'nin üzerinde prim yaptı. Dünyanın 2 numaralı inşaat malzemeleri üreticisi Komatsu Ltd., rakibi Caterpillar Inc.'in kazançlarının beklentileri aşmasıyla yüzde 2.8 artış kaydetti. Petrol şirketi Inpex Corp. ve diğer enerji şirketleri ise ham petrol fiyatlarının son 2 haftanın en büyük düşüşünü kaydetmesiyle değer kaybetti.

Bin Ladin'in ölümünün endişeleri bir miktar gevşettiğini ancak Ortadoğu kaynakları riskleri azaltma ihtimalinin çok olmadığını belirten SMBC Nikko Securities Inc.'in piyasa analistlerinden Koichiro Nishio, ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde talepteki toparlanmanın kazançlara da yansımış olduğunu söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 kazançla 9,990.14 puana yükselirken, Topix de yüzde 1.4 artışla 864.03'ten işlem gördü. Nikkei 225 Endeksi, 11 Mart'tan bu yana en yüksek  kapanış seviyesine yöneldi.

Beyaz Saray'da açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama'nıni Usame bin Ladin'in ABD'li özel tim tarafından İslamabad yakınlarında öldürüldüğünü söyledi.