Advertisement

"BİN LADİN ÖLDÜ" HABERİ PİYASALARI SALLADI

Haberin Başkan Obama tarafından açıklanmasının ardından ABD vadeli işlemleri artılarını kuvvetlendirirken S&P 500 Endeksi şu sıralar % 0.52 primli ve Dow Jones vadeli işlemleri de % 0.74 yukarıda. Japonya’da ise Nikkei 225 Endeksi 10 bin seviyesini zorluyor ve % 1.36 yüselişle 9.983 puanda. Bugün Asya’da Çin, Hong Kong, Malezya, Singapur, Tayland, Tayvan’da resmi tatil sebebiyle finansal piyasalar da kapalı. Diğer yandan Çin’de Nisan ayı PMI rakamları beklenenden düşük geldi; dün yapılan açıklamada 53.9 beklenen ‘Satın Alanlar Endeksi’ 52.9 değerini aldı ve Mart’taki 53.4 değerinin de altına düştü.

Warren Buffett’ten gelen açıklamalar ise Asya’ya destek oluyor. Bu bölgeye yatırım yapabileceğini belirten yatırım gurusunun sözleri bölgeye destek olmuş durumda. Elinde 2008 yılında 5 milyar Dolar fiyatla aldığı Goldman Sachs varantları bulunduran Buffett’in bunları ne zaman satacağı bekleniyor.

EMTİADA SERT HAREKETLER VAR

Bin Ladin’in öldürülme haberinin ardından emtiaya satış gelirken hem Çin haberlerinin etkisiyle hem de risk priminin bir miktar, kısa vadeli olarak kalktığının düşünülmesiyle ham maddelerde satış var. ABD tipi ham petrol % 1.21 kayıpla 112.55 Dolar / Varile gerilerken Brent tipi ham petrol ise varil başına 124.93 Dolar düzeyinde. Gümüşün işlem gördüğü Comex Borsasında başlangıç teminatı 12.825 Dolar’dan 14.513 Dolar’a yükseltilince gümüş fiyatında % 13’lük sert bir geri çekilme yaşandı. Bir sene önceki tutar ise 4.250 Dolar’dı. Gümüşteki geri çekilme diğer değerli metallere de yansımış durumda. Paladyum ve Platin’de geri çekilmeler % 2’ye varmış durumda. Gelen haberlerin ardından Dolar’ın kuvvetlenmesiyle diğer para birimlerinde geri çekilmeler yaşanıyor. Euro / Dolar paritesi 1.4793 seviyesine inerken bunun da etkisiyle diğer emtianın değerlerinde düşüşler yaşanıyor.

Dolar Endeksi 73.17 düzeyine yükselirken, Japon Yeni ise Dolar’a karşı 81.53’te. Emtia üreticisi konumundaki ülke kurlarında ise satışlar yaşanıyor. Kanada Doları, rekordan gerileyen Avustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları’nda kayıplar söz konusu.

İMKB, FAİZ VE DÖVİZ NASIL BİR HAFTAYA BAŞLIYOR ?

Yaşanan gelişmelerin ardından haftanın geri kalanı da daha ilginç bir hale geliyor. Yarın yurt içinde gelecek olan Nisan ayı tüketici fiyatlarının yıllık % 4.40’a işaret etmesi bekleniyor. Bundan önce, Mart ayı enflasyonun 41 yılın en düşüğünde ve % 3.99 olarak gerçekleştiği kayıtlara girmiş durumda. Gösterge faiz Cuma günü % 8.34 bileşikten kapanmıştı. Sabah saatlerinde ABD 10 yıllıklarının getirisi % 3.30 düzeyinde.

Dolar’da kuvvetlenmenin başlaması ve Euro’nun geri çekilmesiyle birlikte Sepet Kur 1.8864’e gelmiş durumda. Dolar / TL 1.5223 seviyesindeyken, Euro / TL ise 2.2520’de. Haftanın devamında gelecek olan Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve ABD Tarım Dışı İstihdam figürleri hayli önemli olacak.

İMKB ise bilanço rakamlarına bakıyor olacak, banka karlarının da gelmeye başlamasıyla hareketli günler bekleniyor. Bloomberg’den alınan bilgilere göre bugün beklenen bilançolar arasında Martı Otel işletmeleri ve Akfen Holding bulunuyor. Bugün için İMKB TÜM Endkesi’nde ise beklenen 9 şirket bilançosu daha bulunuyor. ABD tarafında ise bugün bilanço açıklayacak 22 şirket arasında piyasayı meşgul edebilecek önemde bir kar bulunmuyor.

İMKB 100, 69 bin seviyesine yaklaştıkça artan satış baskısını düşük hacimle de olsa kırmış durumda. Buradan sonra beklenen ilk teknik destekler 68.500 ve daha altında ise 67.500-67-800 aralığı. Fiyat / Kazanç oranı 12 seviyesine gelen bileşik endeks böylece gelişen piyasalarla olan göreceli değerleme farkını da bir miktar kapatmış durumda. İngiltere’nin kapalı olması sebebiyle düşük kalan hacmin yarın tatil dönüşü tekrar canlanması bekleniyor.

 
Bugün beklenen veri akışı ise şu şekilde :

- 10.00 Türkiye Nisan İmalat Sektörü PMI

- 10.00 TÜİK İmalat İmalat Sanayi Kişi Başına Üretim

- 10.53 Almanya Nisan İmalat Sektörü PMI

- 11.00 euro Nisan İmalat Sektörü PMI

- 13.00 Portekiz Mart Sanayi Üretimi

- 17.00 ABD Mart İnşaat Harcamaları

- 17.00 ABD Nisan ISM İmalat Endeksi

- İngiltere, Çin, Rusya piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak

 
 

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)

Bloomberg HT Araştırma Bölümü