Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama El - Kaide lideri Usama Bin Ladin'in öldürüldüğü açıklamasını yaptı; Orta Doğu'daki arz kesintilerinin riskinin düşeceğine dair beklentiler yükseldi. Ardından ham petrol iki haftanın en büyük değer kaybının gösterdi.

New York ve Washington'daki 11 Eylül saldırılarını düzenleyen Bin Ladin'in öldürüldüğü haberi ile vadeliler önceki kayıplarını da aşarak yüzde 1.5 kadar değer kaybetti. Başkan Obama; El - Kaide liderinin Pakistan'da öldürüldüğünü doğruladı. Dünyanın en büyük ikinici ham petrol kullanıcısı ülkede ekonomik büyümenin ılımlı olacağı spekülasyonu ile Çin İmalat Endeksi nisan ayında tahminlerin altında geriledi; petrol değer kaybetti.

"Bin Ladin gibi birinin ortadan kaldırılması ayı piyasası için öncü olabilir çünkü, onun ortadan kalkması ile Orta Doğu'daki korkular da azalacaktır." diyen Pensilvanya merkezli The Schork Group'un piyasa danışmanları başkanı Stephen Schork; " Piyasa o ya da bu yöne gidebilmek için dikkata değer bir işaret bekliyordu. Şimdi düşüş yönünde o işaret gelmiş oldu." yorumunda bulundu.

New York Mercantile Exchange'de işlem gören haziran teslimli ham petrolün varili 1.72 dolar kaybederek 112.21 dolara geriledi. Singapur saati ile 12.25'te ise 112.85 dolar oldu. Kontrat ise yüzde 1 ya da 1.07 dolar yükselerek 29 nisan tarihinde 113.93 dolardan işlem gördü; 29 eylül 2008'den beri en yüksek kapanmasını gerçekleştrirdi.

Petrol fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 31 değer kazandı. Değer artışının sebebiyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ayaklanmalarının petrol akışının keseceği korkusuyla oluştu. Libya lideri Muammer Kaddafi ve muhalifler arasındaki çatışmalar sebebiyle günlük 1.3 milyon varil petrol üretimi sekteye uğradı.