Advertisement

Dolar, 3 aydan bu yana önemli paraları arasında en kötü performansı sergileyen para birimi oldu. ABD'de büyümenin hız kesmesi ve diğer ülkelerle arasındaki faiz farkının açılması ise dolarda yakın zamanda bir sıçrama beklenemeyeceğinin sinyalini veriyor.

ABD Merkez Bankası Fed'in ticaret ağırlıklı Dolar Endeksi, geçtiğimiz ay Avustralya, Kanada ve Avrupa Merkez Bankası'nın faizlerini artırmasıyla rekor seviyede düşüş yaşadı. Düşüşlerden sonra dahi Barclays Plc ve Morgan Stanley'nin stratejistleri dolarda yukarı yönlü bir hareketlenme beklemiyor.

ABD ekonomisinin büyüme hızındaki yavaşlama ve Fed'in teşvik paketlerini bir süre daha sürdüreceğini açıklamasının ardından, doların Haziran'dan önce yükseleceğini düşünenlerin sayısı oldukça az. Dolardaki güçlenmenin tahvil alım programının sonlandırılmasının ardından izleneceğine yönelik iyimserlik dikkat çekiyor.

Zayıf dolar ABD'nin güvenine ilişkin olumsuzluk yaratsa da, Obama'nın ihracat hedeflerini 2015'e kadar gerçekleşmesine yardımcı olabilir.

New York'taki Goldman Sachs Group'un Döviz stratejisti Thomas Stolper, dolarda düşüşün süreceğini öngördü. Stolper, doların önümüzdeki günlerde güçlenme ihtimalinin çok düşük olduğunu savundu.