Advertisement

ABD bankaları, ekonomik büyümenin beklenenden yavaş gerçekleşmesi ve kredi talebinin durgun olması ile birlikte güvenli limanlara yönelişin artmasının etkisi ile, son dokuz ayın en hızlı hazine tahvili alımını gerçekleştiriyor.

Fed'in verilerine göre, ABD'de ticari bankalar son yedi haftada 65 milyar dolar tutarına ABD borçlanma kağıdı alımı yaptı ve toplam hazine kağıdı varlıklarını 1.68 trilyon dolara yükseltti. Bu alım miktarı, toparlanmanın yavaşlamaya başlamasından ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin, ekonomik büyümeyi desteklemek için ikinci tur tahvil alımı yapılabileceğini işaret etmesinden hemen önce, 21 Temmuz ile biten haftadaki 79.1 milyar dolardan sonra en büyük tutarı işaret ediyor.

ABD'nin varlıklar bakımınden en büyük ikinci bankası olan JPMorgan Chase & Co. ve İsviçre'nin en büyük ikinci bankası Credit Suisse Group AG gibi bazı önemli bankaların ekonomistleri, artan petrol fiyatlarının harcanabilir geliri düşürmesi ve konut fiyatlarının düşmeye devam etmesi ile birlikte, büyüme tahminlerini düşürüyorlar. Fed'in bankaların birbirine gecelik borçlandıkları faize gösterge niteliğindeki politika faizini sıfır seviyesinin yakınlarında tutması ile birlikte, tahviller kazançların artmasına yardımcı oluyor.

 Oklahoma City'de Baker Group LP'nin ortağı Jeffrey Caughron, "Gülü büyümenin gelmekte olduğu yolundaki fikirler hızlı bir şekilde ortadan kalkıyor" dedi ve Kredi talebi yok, ya da şöyle diyelim, güçlü kredi talebi yok. Bankalar paralarını çalıştırmak durumunda. Bu nedenle tahvil piyasasında başka gidecek yer yok" şeklinde görüş bildirdi.