Advertisement

Bu yıl üçte biri değişecek olan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, bu değişimle birlikte enflasyon mücadelesini de hızlandırabilir.

AMB Başkanı Jean-Claude Trichet'nin başkanlığının sonlanmasıyla, AMB'nin 23 üyeli konseyinin 7 koltuğunda da değişiklik olabilir. Citigroup Inc. ve Societe Generale SA'nın ekonomistleri, büyük ihtimal İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin yönetimin altında olacak yeni nesil merkez bankacılarının enflasyon mücadelesini yoğunlaştıracağını söyledi.

Kısa vadede Avrupa Merkez Bankası'nın daha agresif politikalar izleyebileceğini belirten Societe Generale'nin ekonomistlerinden Klaus Baader, Draghi'nin enflasyon konusunda ilgisiz olmadığını kanıtlamak isteyeceğini, yeni üyelerin de seslerini daha kısacağını söyledi. Baader, "bu da enflasyon konusunda başekonomist Jürgen Stark gibi daha agresif politikalardan yana olanların sesi daha çok duyulacaktır" dedi.

Euro Bölgesi'nin en büyük 4 ülkesinden biri olan Almanya'da bugün yeni merkez bankası Jens Weidmann göreve başlayacak. Axel Weber'in yerine geçecek olan Weidmann, bugün öğle saatlerinde Frankfurt'ta bir konuşma yapacak. Weidmann ve Belçika'nın yeni merkez bankası başkanı Luc Coene'in AMB'nin faiz artışlarının arkasında duracağı tahmin ediliyor.

Weidmann'ın agresif politikalar konusunda Weber'in gerisinde kalmayacağını belirten Citigroup'un baş Euro Bölgesi ekonomisti Jürgen Michels, yeni gelen merkez bankası başkanlarının da enflasyon mücadele konusunda sert politikalar izleyebileceğini ifade etti.